Narty na Słowenii. Najbardziej popularne ośrodki narciarskie.

      Słowenia to jedno z najbardziej górzystych państw w Europie. Ponad 2/3 jej powierzchni zajmują właśnie wzniesienia i góry. Dzięki świetnie stworzonej infrastrukturze turystycznej kraj ten stał się rajem dla narciarzy i snowbordzistów. Do Słowenii przyciągają piękne Alpy Julijskie, Kamnicko–Savinjskie i Karavanki, ale również łagodne podgórza alpejskie.

     Główne ośrodki zimowe Słowenii znajdują się w Alpach Julijskich. Najstarszy z nich położony jest na południowym skraju Parku Narodowego Triglav.

Kranjska Góra, bo właśnie o niej tutaj mowa, to 125 hektarów powierzchni terenów narciarskich. Stoki utrzymane w bardzo dobrym stanie, naśnieżane sztucznie w razie konieczności znajdują się na wysokości od 810 do 1295 metrów nad poziomem morza. Zwolennicy sportów zimowych mają do dyspozycji 23 wyciągi (o łącznej przepustowości 17600 osób na godzinę), 30 kilometrów tras zjazdowych i 40 kilometrów tras biegowych. Odpowiednie dla siebie trasy znajdą tutaj zarówno zaawansowani narciarze jaki i ci którzy dopiero zaczynają swoja przygodę z narciarstwem. Łagodne stoki np. Kekec i Mojca przewidziane są dla tych początkujących. Natomiast w Podgorenie mogą wypróbować swoje umiejętności wytrawni narciarze.

Kranjska Góra jest miejscem idealnym dla całych rodzin. Przygotowano tu wiele zabaw i dodatkowych atrakcji dla dzieci. Z myślą o najmłodszych utworzono specjalne „przedszkola na śniegu” dzięki którym maluchy są bezpieczne a rodzice mogą spokojnie relaksować się na stoku.

Dodatkowym atutem Kranjskiej Góry jest fakt, iż położona jest ona zaledwie o „rzut kamieniem” od Austrii i Włoch. Wystarczy wykupić jeden karnet (skipass travel) na trzy sąsiadujące ze sobą regiony, aby móc się cieszyć jazdą na stokach w trzech państwach.

     Do Kranskiej Góry najłatwiej dotrzeć samochodem. Trasa prowadzi przez Cieszyn, Brno, Wiedeń i dalej w kierunku Włoch (z Warszawy to około 1250 kilometrów).

Sezon narciarski rozpoczyna się od początku grudnia i trwa do drugiej połowy marca lub początku kwietnia. Po 5 marca tanieją hotele i karnety więc wtedy najlepiej przyjechać na zimowy, aktywny wypoczynek. Ceny zakwaterowania i wyżywienia są bardzo przystępne, ceny karnetów to około 120 euro za karnet sześciodniowy (w tym jazda nocna), dzieci powyżej 6 lat – 87 euro a do 6 lat bezpłatnie.

     W południowych Alpach Julijskich na wysokości prawie 1300 metrów znajduje się zimowy ośrodek narciarski Ski Centrum Cerkno. Jest to piękne pogranicze nadmorskiej części Słowenii i jej górzystych terenów. Świetne warunki śnieżne czasem są wspomagane sztucznym naśnieżaniem. Stoki rozciągające się na powierzchni 70 hektarów są zróżnicowane, dlatego zadowolą narciarzy i snowbordzistów o różnym stopniu zaawansowania. Cerkno jest ośrodkiem nowoczesnym, posiada pięć wyciągów krzesełkowych i dwa orczyki o łącznej przepustowości 12000 osób na godzinę.

     Kolejnym ośrodkiem położonym w Alpach Julijskich jest Kanin na wysokości ponad 2300 metrów nad poziomem morza. Dzięki tak wysokiemu położeniu sezon narciarski na Kaninie trwa od początku grudnia do pierwszych dni maja. Centrum narciarskie zajmuje 30 hektarów na których znajduje się 17 kilometrów tras zjazdowych i 15 kilometrów tras biegowych o różnym stopniu trudności. Wyciągi krzesełkowe i orczyki gwarantują łączną przepustowość 5600 osób na godzinę. Dodatkowym atutem regionu jest skipass, który można zakupić na Kaninie i korzystać z niego na wyciągach w pobliskiej Austrii i Włoszech. Wyjątkową zaletą jest także duże nasłonecznienie i przepiękne widoki, które rozciągają się od serca Alp aż do Morza Śródziemnego.

     W Alpach Kamnicko-Savinjskich znajduje się centrum zimowe Krvavec. Ten nowoczesny ośrodek położony jest zaledwie 25 kilometrów od Lublany. Łącznie ma do zaoferowania 30 kilometrów tras narciarskich o różnej skali trudności, a także trasę do jazdy w głębokim śniegu. 7 wyciągów krzesełkowych, 4 orczyki i nowoczesna gondola zapewniają łączną przepustowość 13500 osób na godzinę. Dodatkową atrakcją jest wioska eskimoska w której w kilkunastu igloo znajduje się restauracja, kawiarnia i hotel.

     Jeszcze jednym godnym polecenie ośrodkiem sportów zimowych jest Pohorje-Rogla. Zajmuje powierzchnię 90 hektarów i posiada 13 wyciągów, które zapewniają łączną przepustowość 14000 osób na godzinę. Świetnie przygotowane obiekty sportowe w połączeniu z łagodnym klimatem stanowią doskonałą bazę treningową dla profesjonalnych sportowców.

     Niedaleko znajduje się ośrodek sportowy Mariborsko Pohorje w odległości kilku kilometrów od Mariboru. Jest to najlepsze miejsce w Słowenii dla fanów narciarstwa lubujących się w jeździe nocnej. Łączna długość oświetlonych stoków to 10 kilometrów. Ośrodek zajmuje powierzchnię 220 hektarów i ma do zaoferowania 20 wyciągów, które zapewniają łączną przepustowość 19200 osób na godzinę. Zmęczeni sportowcy mogą zrelaksować się korzystając ze SPA, masaży, sauny i różnych programów pielęgnacyjnych.

     Słoweńskie ośrodki narciarskie zapewniają świetne zaplecze gastronomiczne i zakwaterowanie w przyzwoitej cenie. Warto więc kolejny sezon narciarski rozpocząć właśnie w przepięknej, tak mało jeszcze popularnej wśród Polaków Słowenii zamiast kolejny raz wybierać Austrię czy też Włochy.