Nepal. Wczasy lub wycieczka. Co warto zobaczyć? Ciekawe miejsca.

     W Azji Południowej, pośród majestatycznych łańcuchów górskich Himalajów kryje się Nepal. Kraj jest wspinaczkowym rajem. Zdobywanie najwyższych szczytów nie jest osiągalne dla każdego, ale wśród licznych szlaków trekkingowych miłośnicy gór znajdą trasy odpowiednie do własnych umiejętności i kondycji. Obok nepalskiej przyrody czekają też atrakcje kulturowe.

     Śmiałkowie podejmują wyzwanie zdobycia najwyższego szczytu świata. Czomolungma zwana też Mount Everestem wznosi się na wysokość 8850 m n.p.m.. Tereny wokół Czomolungmy, obejmujące także kilka innych ośmiotysięczników są chronione w ramach Parku Narodowego Sagarmatha, który istnieje od 1976 r.. Park znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest bardzo popularnym miejscem uprawiania trekkingu. Trasy mają różny stopień trudności. Szczególnie szlaki prowadzące ku Dolinie Chukhung lub Gokyo pozwalają na podziwianie bajecznych krajobrazów.

     Spośród kliku innych ośmiotysięczników najbardziej popularna jest Annapurna o wysokości 8091 m n.p.m.. Góra była pierwszym ośmiotysięcznikiem, jaki udało się ludziom zdobyć. Wokół Annapurny utworzono obszerny rezerwat. Wiodą przez niego liczne szlaki trekkingowe. Dużą atrakcję stanowi szlak trekkingowy wiodący wokół szczytu.

     Nepal jest odwiedzany głównie ze względu na wartości przyrodnicze. Znaczna część kraju to tereny górzyste, dlatego nie ma tu wiele miast. Znacznie więcej jest niewielkich wiosek położonych wśród górskich krajobrazów. Głównym miastem jest Katmandu pełniące rolę stolicy. Miasto leży w Dolinie Katmandu u stóp Himalajów. W dolinie znajduje się jeszcze sporo innych miejscowości, które zasługują na uwagę. Dolina Katmandu obfituje w bogactwa kulturowe, dlatego dodano ją do listy światowego dziedzictwa UNESCO. Stolica jest pełna wąskich uliczek, restauracji i sklepików. Wyraźnie widać ubóstwo, ale trudno oprzeć się widokom wspaniałych świątyń i pałaców. Obecne są świątynie buddyjskie i hinduistyczne. Do obiektów, które skupiają turystów należy Pałac Królewski, a właściwie plac przed nim – Katmandu Durbar Squre. Kompleksy świątyń znajdują się m.in. na Patan Durbar Square i Bhaktapur Durbar Square. Uwagę przyciągają buddyjskie stupy: Swayambhunath i Boudhanath. Dzielnica Thamel stała się dzielnicą skupioną na turystyce. Mnóstwo w niej hoteli i sklepów z pamiątkami, i co ważne dla wielu osób, ze sprzętem do górskich wypraw.

     W odległości 30 km od Katmandu leży Nagarkot – znana miejscowość wypoczynkowa. Baza noclegowa jest dobrze rozwinięta. Lasy i wzgórza są doskonałymi miejscami do spacerów i dłuższych wypraw. Stąd można podziwiać bajeczne krajobrazy Himalajów.