Paragwaj. Wczasy lub wycieczka. Co warto zobaczyć? Ciekawe miejsca.

     Pomimo braku dostępu do morza Paragwaj obfituje w wody. Sieć rzeczna jest rozbudowana. Rzeki umożliwiają żeglowanie. Rzeka Paraguay dzieli państwo na dwie części, które różnią się między sobą pod względem krajobrazowym. Na wschodzie zaznaczają się wyżyny, a na zachodzie występuje krajobraz równinny. Paragwaj nie należy do państw obleganych przez turystów, ale każdy, kto go odwiedza podkreśla wartość tutejszych widoków, na które składa się przede wszystkim wspaniała przyroda. Deszczowe lasy i dzikie przestrzenie tworzą oazę dla ptactwa i mnóstwa zwierząt.

     Bajeczne krajobrazy, wśród których latają błękitne motyle wypełniają Park Narodowy Ybycuí. Tropikalne lasy i efektowne wodospady stanowią idealną kompozycję. Chaco to słabo zaludniona miejscowość, ale warto wybrać się w jej rejon ze względu na tutejsze parki narodowe: Defensores del Chaco oraz Teniente Enciso. Jednym z parków narodowych, które zasługują na szczególną uwagę jest też Cerro Corá, usytuowany w okolicy górskiego łańcucha Cordillera del Amambay. Pośród tropikalnych lasów tego parku kryją się jaskinie.

     Stolicą Paragwaju jest Asuncion. Należy zaglądnąć przede wszystkim w okolice starego miasta, gdzie w oczy rzuca się kolonialna architektura. Miasto zaprasza też do muzeów i do ogrodu botanicznego. Uwaga należy się też narodowemu panteonowi, Panteon de los Heros oraz budynkowi parlamentu. Asuncion jest nowoczesne, ale też pełne parkowej zieleni. Spacer ulicami tego miasta jest przyjemnością.

     Na granicy z Brazylią odnajdujemy Ciudad del Este. Miasto jest położone nad rzeką Paraną, a most, który nad nią przebiega łączy Paragwaj z Brazylią. Ciudad jest nowoczesnym miastem i właściwie swoistym centrum handlowym Ameryki Południowej. Można tu dostać wszystko, od ręcznego rzemiosła po sprzęt elektroniczny. Zakupy w tym mieście powinny się znaleźć na liście każdego turysty.

     Warto zajrzeć do małej miejscowości, jaką jest Trinidad. Tutaj pozostały ślady misji jezuickich. Ruiny znalazły się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, chociaż mało kto tu zagląda.