Phnom Penh, stolica Kambodży. Co zobaczyć? Ciekawe miejsca.

     Phnom Penh jest stolicą Kambodży i leży u ujścia rzeki Tlone Sap do Mekongu. Miasto zostało założone w pierwszej połowie piętnastego stulecia. Stolicą królestwa Kambodży Phnom Penh stało się w wyniku decyzji króla Norodoma I w 1865 roku.

     Kiedy w 1975 roku władzę przejęli Czerwoni Khmerowie, ludność stolicy została wysiedlona. Dopiero, gdy Czerwoni Khmerowie zostali pokonane przez oddziały armii wietnamskiej w 1979 roku, miasto zostało ponownie zamieszkane. Obecnie Phnom Penh to największy ośrodek miejski Kambodży oraz centrum polityczne i gospodarcze. Charakteryzuje się między innymi rozwiniętym przemysłem środków transportu i przemysłem spożywczym. Poza tym są tam zlokalizowane ośrodki wielu gałęzi przemysłu, m.in. drzewnego. Phnom Penh jest również ośrodkiem handlu i rzemiosła artystycznego. W mieście znajduje się węzeł drogowy i duży port śródlądowy oraz port lotniczy o znaczeniu międzynarodowym. W Phnom Penh działają dwa uniwersytety.

     Będąc w Phnom Penh, warto zwiedzić klasztor Phnom powstały w XV wieku, a także dwudziestowieczny pałac królewski i świątynie powstałe w XIX i XX stuleciu. Przykładem tego typu budowli jest Srebrna Pagoda. Będąc w mieście warto zobaczyć złoty posąg króla Norodoma, a także figurkę Szmaragdowego Buddy. Poza tym powinno się także zobaczyć Muzeum Narodowe powstałe w latach 20. XX wieku, w którym znajduje się bardzo bogata kolekcja sztuki Khmerów, w skład której wchodzi między innymi statura Trędowatego Króla z Angkor Thom. Poza tym wartym zwiedzenia ośrodkiem muzealnym jest też Muzeum Toul Sleng. Turyści powinni również udać się na Pola śmierci i zobaczyć Pomnik Niepodległości.

     Ważnym zabytkiem w Phnom Penh jest też Phnom Daun Pehn. To legendarny kurhan o wysokości około 27 metrów i pochodzący z XIX wieku. Na stokach Phnom Daun Pehn znajdują się ogrody o powierzchni około 20 ha. Na szczyt można dostać się dzięki schodom, które są wyjątkowe, bo ozdobione po obu stronach dziewięciogłowymi kobrami nada i kamiennymi lwami, które wywodzą się z mitologii tego kręgu kulturowego. Na szczycie Phnom Daun Pehn jest zlokalizowana Pagoda, którą wieńczy kogut posiadający pięć koron. Pagoda nosi nazwę Wat Phnom i jest klasztorem buddyjskim. Znajduje się tam pozłacany posąg Buddy. Za pagodą są zlokalizowane kurhany grzebane, a w jej pobliżu jest niewielka kapliczka ducha Prah Czau.

     Warto również zwiedzić Srebrną Pagodę, która jest zespołem budowli świątynnych obejmującym świątynie królewską noszącą nazwę Preah Vihear Preah Keo Morakot. Zyskała ona także miano Wat Preah Keo. W budynku głównym mieści się skarbiec narodowy, w którym są zgromadzone złote posągi Buddy. Skarby zgromadzone tam posiadają ogromną wartość. Najbardziej słynny jest kryształowy Budda, zwany także kambodżańskim szmaragdowym Buddą. Innym znanym posągiem Buddy jest wizerunek Buddy Maitrei naturalnej wielkości, inkrustowany ponadto ponad 9 tysiącami diamentów. Nazwa świątyni pochodzi od tego, że za rządów Sihanouka została wyłożona ponad pięcioma tysiącami srebrnych płytek.