Tajlandia. Wczasy lub wycieczka. Co warto zobaczyć? Ciekawe miejsca.

     W południowo-wschodniej Azji, na Półwyspie Indochińskim znajduje się państwo, które niegdyś nosiło nazwę Syjam. Jest to Tajlandia. Tajlandia jest krajem o ciekawej kulturze. Patrząc na świątynie łatwo się domyślić, że główną religią jest buddyzm. Przepych świątyń i bogactwo przyrody zachwycają, miejscowe tradycje ujmują, a mieszkańcy wzbudzają głęboką sympatię. Na dodatek każdy rozsmakuje się w aromatycznej tajskiej kuchni. Niezaprzeczalnie Tajlandia należy do szczególnie barwnych krajów.

     W stolicy Tajlandii, Bangkoku panuje klimat pełen sprzeczności. Obok nowoczesnej kolei i luksusowych hoteli mamy do czynienia z tradycyjną architekturą świątyń i łodziami, które pływają kanałami. Miasto jest barwne i tajemnicze. Kryje mnóstwo niespodzianek. O wielkości dawnych monarchów Tajlandii świadczy Wielki Pałac Królewski. Przestronna budowla jest zwieńczona dachami, których złocenia błyszczą się w słońcu. Pałacowy kompleks składa się właściwie z dwóch części: świeckiej, czyli użytkowej i religijnej. Obiektem religijnym jest świątynny kompleks Wat Phra Kaeo. W świątyni znajduje się cenny posążek Szmaragdowego Buddy. W Bangkoku znajdują się liczne świątynie, bardzo piękne i znaczące. Wat Benchamabophit, czyli Marmurowa Świątynia posiada imponującą kolekcję posągów Buddy. W dzielnicy Chinatown odkryjemy Wat Traimit, czyli Świątynię Złotego Buddy. Mieści się w niej ponad trzymetrowy posąg Buddy zrobiony z prawdziwego złota. Najstarsza i równocześnie największa jest Świątynia Odpoczywającego Buddy (Wat Pho). Świątynia Świtu (Wat Arun) przyciąga uwagę wymowną architekturą i również należy do zabytkowych obiektów. Muzeum Królewskich Słoni to jedno z najciekawszych muzeów stolicy. Warto zajrzeć na Farmę Krokodyli i do Ancient City, które jest w zasadzie muzeum na otwartej przestrzeni.

     Ayutthaya – dawna stolica Tajlandii. Od Bangkoku dzieli ją tylko 80 km i koniecznie trzeba ją odwiedzić. Miasto oplatają swoimi nurtami rzeki, co nadaje mu charakter miasta-wyspy. W centrum Ayutthaya oczom ukazują się ruiny, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W mieście pozostało sporo ruin świątynnych i pałacowych kompleksów, które pozwalają wyobrazić sobie przepych dawnego miasta.

     Myśląc od Tajlandii od razu mamy przed oczami obraz nieskazitelnych plaż z niemal białym piaskiem. Marzenia o wypoczynku na rajskich plażach można spełnić wybierając się na wyspę Phuket. Wyspa składa się z różnorodnych plaż i doskonałego zaplecza turystycznego. Ujmująca architektura wyspy jest pełna europejskich wpływów i chińskich, co tworzy interesującą stylistykę. Warto zaglądnąć do Galerii Sztuki.

     Z Phuket, i nie tylko, można a nawet należy wybrać się na wycieczkę łodzią po zatoce Phang Nga. Na jej obszarze z morskiego dna wyłaniają się skalne wyspy, a właściwie twory o różnych kształtach, które pokrywa zielona roślinność. W olbrzymich maczugach i bliżej nieokreślonych garbach woda wyżłobiła wgłębienia i jaskinie. Krajobraz wygląda jakby był nie z tego świata.

     Chiang Mai leży pośród górskich grzbietów. Buddyjskie świątynie i zabytki Starego Miasta nie są więc jego jedynym atutem. Bliskość parków narodowych pozwala na wspaniałe wycieczki do wodospadów, jaskiń, a nawet gorących źródeł. Wyjątkową atrakcję stanowi Nocny Bazar. Przyciąga turystów jak ćmy do płomienia. Dostępne są też liczne muzea. Można przejechać się na słoniu.

Do bardzo atrakcyjnych miejsc należy ponadto Ranong i Krabi, ale magnetyczne piękno przyrody przyciąga turystów na wyspę Ko Samui. Jest kolejną wyspą z plażami ze snów. Na wyspie można znaleźć miejsca bardzo rozrywkowe, ale również przestrzeń do spokojnego wypoczynku. Trudno oprzeć się widokowi uroczych wiosek i fantastycznych rzeźb skalnych. Świątynie, ogromny posąg Buddy, wodospady Na Muang, farma motyli czy też węży i krokodyli czekają na spragnionych wrażeń.

     Ponad sto parków narodowych, a do tego rezerwaty przyrody i ogrody botaniczne – tak chroniona jest przyroda w Tajlandii. Jest niebywale piękna i pełna zagrożonych gatunków. Kilkanaście narodowych parków morskich chroni tereny wybrzeży i wysp. Morski Park Narodowy Ko Tarutao zniewala tęczową rafą koralową. Nie mniejsze wrażenie wywierają okoliczne szczyty górskie, pomiędzy którymi kryją się jaskinie i wodospady. Gęste tropikalne lasy są częścią Parku Narodowego Thale Ban. Najbardziej oryginalne gatunki roślin i zwierząt można znaleźć w Parku Narodowym Phu Kradung. Park Narodowy Jalermratanakosin słynie z niezwykłej, egzotycznej jaskini stalaktytowej, a Phu Hin Rongr ze skalnych tarasów. Park Narodowy Khao Yai to z kolei krajobrazy krasowe. Przez park prowadzi wiele szlaków. Wyjątkową atrakcją dla turystów jest nocne safari, które umożliwia spotkanie zwierząt, które prowadzą nocny tryb życia. Wśród dzikich terenów Khao Yai na uwagę zasługuję wspaniały wodospad Haeo Narok. Kolorowe łąki, wodospady (m.in. Mae Ya, Namtok Siriphum, Namtok Wachirathan), klify, jaskinie i posągi buddyjskie składają się na krajobraz Parku Narodowego Doi Inthanon. Na zdobycie czeka szczyt Doi Inthanon. Najpiękniejsze wodospady znajdują się w Parku Narodowym Erawan. Spływają tworząc baseny, w których można się kąpać. Atrakcją parku są też jaskinie i wapienne wzgórza.