Tokio, stolica Japonii. Co zobaczyć? Ciekawe miejsca.

Udostępnij na:

     Obecna stolica Japonii – Tokio, powstało u schyłku XII wieku i miało charakter osady rybackiej. Po okresie wojen domowych, kiedy przyszły cesarz zbudował tam swoją siedzibę, Tokio stało się stolicą. Nazwa miasta pochodzi z końca XIX wieku, kiedy po rewolucji Meiji obaliła szogunat rodu Tokugawa. W ciągu kolejnych dziesiątek lat miasto bardzo dobrze się rozwijało i stało się centrum politycznym, finansowym, a co za tym idzie, także handlowym państwa.

     Większość zabytków uległa zniszczeniu wskutek pożarów i trzęsień ziemi, a także nalotów podczas II wojny światowej. Wówczas miasto zostało odbudowane, jednak zabytkowych budowli nie udało się odrestaurować. Warto dodać, że z okresu przed przywróceniem cesarstwa zachowały się wrota świątyni Zōjōji, a także fragmenty zamku. W nieco lepszym stanie są zabytkowe świątynie Hommonji, Tōshōgu, a także Gokokuji. W Tokio znajduje się wiele interesujących budowli z początków XX – ego stulecia. Warto zobaczyć świątynię Meiji i Yasukuni, a także gmach Muzeum Narodowego i parlamentu. Na uwagę zasługuje także pałac Akasaka. Kiedy po II wojnie światowej odbudowywano stolicę Japonii, zostały wzniesione nowoczesne budowle, siedziby instytucji bankowych i biurowce, a także hotele. Powstały również audytoria publiczne, muzea i stadiony sportowe.

     Muzeum Narodowe w Tokio jest najstarszym i największym muzeum w Japonii. Powstało w II połowie XIX wieku. Są w nim zgromadzone eksponaty, takie jak dzieła sztuki i obiekty archeologiczne pochodzące z obszaru Azji, zwłaszcza Japonii. Warto zaznaczyć, że muzeum prowadzi badania naukowe, a także zajmuje się organizowaniem imprez edukacyjnych związanych ze zbiorami mieszczącymi się w nim. Prowadzi więc bardzo aktywną działalność kulturalną. Muzeum Narodowe jest położone w malowniczym parku Ueno. Muzeum Narodowe jest zespołem kilku obiektów, a mianowicie Galerii Japońskiej, Galerii Azjatyckiej, Galerii Skarbów z Hōryū-ji oraz z ważnego Centrum Badań i Informacji. Są tam zlokalizowane także restauracje i sklepy. W parku Ueno znajdują się natomiast ogrody i wystawy plenerowe, rzecz jasna w obrębie terytorium wspomnianego muzeum. Większość zbiorów muzealnych jest związana ze starożytną sztuką japońską, sztuką azjatycką, a także grecko – buddyjską.