Wczasy lub wycieczka w Danii. Co warto zobaczyć?

Udostępnij na:

      Położona w północnej części Europy Dania jest najmniejszym państwem Skandynawii. Ten niewielki kraj jest jednak pełen niespodzianek. Około 70% powierzchni tegoż to kraju położone jest na półwyspie Jutlandzkim. Reszta zajmuje 443 wyspy z czego zaledwie 76 jest zaludnionych. Nie każdy wie, że również Grenlandia i Wyspy Owcze należą do Danii.

      Największe duńskie miasto to oczywiście stolica – Kopenhaga. Może się ona poszczycić kilkoma miejscami naprawdę godnymi zobaczenia. Centrum miasta przecina zawsze tętniący życiem deptak Stroget. Tam zawsze słychać gwar turystów z całego świata. W okolicy znajduje się wiele miejsc godnych uwagi. Do jednych z nich należy pałac Amalienborg. Ten barokowy pałac królewski zachował się w idealnym stania, dzięki czemu można w nim zobaczyć wiele drogocennych ekspozycji z tej epoki. Przed pałacem Gwardia Królewska trzyma wartę, a jej honorowa zmiana odbywa się codziennie w południe.

     W Kopenhadze znajduje się jeszcze kilka innych pałaców mniej lub bardziej urodziwych. Spacerując po mieście, lub też poruszając się rowerem (który można wypożyczyć) łatwo natrafić na owe zabytki i samemu zdecydować czy są one godne uwagi.

     Będąc w tym pięknym miejscu koniecznie trzeba zaglądnąć do Ogrodów Tivoli. Jest to wielki kompleks rozrywkowo – rekreacyjny, który obejmuje 37 restauracji i kawiarni, wesołe miasteczko z niezliczoną ilością karuzel i kolejek górskich, a także salę koncertową. W tym miejscu organizowane są różnorodne festyny, zabawy, koncerty, a nawet występy baletowe. Podziwiać można również średniowieczny zamek, pałac mauretański i mityczną krainę zmarłych.

     Czymże byłaby Kopenhaga bez Małej Syrenki. Ta niezbyt duża figura wykonana z brązu znajduje się tuż przy nabrzeżu portowym. To ucieleśnienie postaci z baśni Andersena stało się symbolem Kopenhagi. Historia posągu jest dosyć tragiczna. Już kilkakrotnie niecni ludzie odcinali mu głowę albo rękę. Jednak będąc w Kopenhadze koniecznie trzeba zrobić sobie zdjęcie z Małą Syrenką.

     Skarby z epoki wikingów, oraz przedmioty odnalezione podczas wykopalisk w Danii i w Europie można oglądnąć w Muzeum Narodowym. Największą atrakcją muzeum jest rzeźba „Rydwan Słońca” , która przedstawia drogę, jaką Słońce przebywa po niebie.

     Wart zobaczenia jest najstarszy park rozrywki na świecie – Bakken. Choć znajduje się w cieniu wielkiego parku Tivoli i tak przyciąga rzesze turystów spragnionych rozrywki.

     Kopenhaga posiada także jedno z najciekawszych akwariów w Europie – Danmarks Akvarium. Akwarium prezentuje piękną kolekcję tropikalnych ryb, a także zamieszkujące osobne baseny zabójcze rekiny i krokodyle.

W Muzeum Rekordów Guinnessa można zaczerpnąć wiedzy na temat różnego rodzaju rekordów, które zostały osiągnięte do dnia dzisiejszego przez ludzi z całego świata.

     Duńska stolica prezentuje wiele ciekawych miejsc, zabytków, muzeów i aby zobaczyć wszystkie trzeba poświęcić kilka dni. Najwygodniejszym sposobem na zwiedzanie Kopenhagi jest Karta Kopenhaska. Pozwala ona na darmowy wstęp do Tivoli, zniżki podczas odwiedzania królewskich grobów, muzeów i akwarium. Z kartą można zwiedzić ponad 60 miejsc atrakcyjnych kulturalnie i turystycznie. Można też za darmo podróżować transportem publicznym (autobus, kolej miejska, metro) w stołecznym regionie. A przy wynajmowaniu samochodu, korzystaniu z rejsów wodnych, czy też podróżowanie miejską rikszą otrzyma się spore zniżki.

     Kulturalną stolicą Danii, nazywaną często „najmniejszym dużym miastem świata” jest Arhus. Miasteczko to bardzo przypomina stolicę. Posiada nawet mniejszą wersję kopenhaskiego parku Tivoli – Tivoli Friheden. Miejsce to cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród turystów jak i mieszkańców.

     Równie chętnie odwiedzany jest przepiękny różany ogród w letniej rezydencji królowej Małgorzaty II – zamku Marselisborg. Ogród porośnięty jest ogromnymi ilościami kwiatów dlatego jego widok zachwyca każdego.

     W Arhus znajduje się kilka muzeów, które warto odwiedzić. Muzeum Kobiet, które przedstawia rolę jaką kobiety odgrywały w społeczeństwie na przestrzenia wieków.

     Muzeum Prehistorii Moesgaard pokazuje historie Danii od okresu kamienia łupanego do czasów Wikingów. Najciekawsza ekspozycja to „Człowiek z Graballe”. Są to zmumifikowane zwłoki człowieka, którego wydobyto z bagien.

     Godny odwiedzenia jest skansen miejski w skład którego wchodzi 75 budynków z okresu od renesansu do I Wojny Światowej.

     W północnej części Jutlandii położony jest piękny letni kurort Skagen. Największą atrakcją tego miasta jest niewątpliwie miejsce w którym łączą się wody Morza Bałtyckiego z Morzem Północnym. Na rzesze turystów przybywających co roku w to miejsce czeka wiele atrakcji. Na pewno warto zobaczyć Den Tilsandede Kirke, czyli Kościół pod piaskiem. Ten stary kościół od XVI wieku był zasypywany przez piaski z wydm, co doprowadziło do jego zamknięcia. Obecnie po kościele ostała się tylko wieża z której rozpościera się wspaniały widok.

     Skagen słynie także z Raberg Mile, czyli ruchomej wydmy uformowanej przez sztorm w XVI wieku. Wydma co roku przesuwa się o 15 metrów w kierunku wschodnim.

     Prace miejscowych malarzy można podziwiać w Skagens Museum i Michael og Anna Anchers Hus.

     Dania jest idealnym miejscem dla osób lubiących aktywny wypoczynek. Przede wszystkim może poszczycić się doskonale rozwiniętą siecią szlaków rowerowych. Dzięki temu można dotrzeć do wszystkich ciekawych miejsc spędzając czas na świeżym powietrzu.

     Dzięki płaskiej powierzchni terenu Dania jest świetnym miejscem dla miłośników golfa. Przygotowano ponad 130 profesjonalnych pól golfowych, które ucieszą zawodowych graczy jak i amatorów.

     Prawdziwy raj dla miłośników windsurfingu znajduje się w miejscowościach Kitmoller i Votupor. Dla tych mniej doświadczonych przygotowano ponad 20 szkółek, w których każdy może spróbować swoich sił.

     Do Danii możemy dostać się samolotem, promem (ze Świnoujścia do Kopenhagi), lub samochodem (granica lądowa między Niemcami a Danią).

     Mimo iż Dania jest krajem niewielkim, odwiedzając go, nie sposób się nudzić. A zatem kolejne wakacje warto spędzić w tym uroczym kraju.