Wczasy lub wycieczka w Norwegii. Ciekawe miejsca?

     Niesamowite widoki, odludne miejsca, nienaruszone tereny, góry i fiordy wpadające prosto w morską toń to tylko pobieżny opis Norwegii. Ten fascynujący kraj jest idealnym miejscem dla tych, którzy już dość mają zatłoczonych plaż, palącego słońca i corocznej wakacyjnej rutyny nad Morzem Śródziemnym.

     Przygodę z Norwegią warto rozpocząć od zachwytu nad jej wspaniałą przyrodą. Wielką popularnością cieszy się Park Narodowy Rondane, który jest najstarszy w Norwegii. Dla turystów dostępna jest większość szczytów, z czego dziesięć ma ponad 2000 metrów wysokości. W samym sercu parku znajduje się urokliwe jezioro Rondvatn.

     Miłośnicy pieszej turystyki świetnie odnajdą się w Parku Narodowym Jotunheimen, zwanym domem gigantów. W parku znajduje się największy norweski wodospad o wysokości 275 metrów. Poza tym ponad dwieście szczytów górskich wzbija się tu na wysokość powyżej 1900 metrów. Więc jest to istny raj dla wędrowców.

     Chlubą Norwegii są oczywiście fiordy. Najpiękniejsze i robiące największe wrażenie to Geirangerfjord i Nærøroyfjord, położone w południowo zachodniej części kraju. Należą one do najdłuższych i najgłębszych fiordów na świecie. Ich ściany wznoszą się na wysokość 1400 metrów nad poziomem morza i znikają 500 metrów pod wodą. Ze ścian spływają liczne wodospady dzięki którym zapiera dech w piersiach.

     Kilka dni warto spędzić na Lofotach, które są królestwem dla niezliczonej ilości ptactwa. Mimo, iż położone są na północy, cechują się dość łagodnym klimatem, który zachęca do długich spacerów. Piękno Lofotów, ich górzysty krajobraz i przyjaźni turystą ludzie sprawiają, że w tym miejscu naprawdę można się zakochać.

Chociaż piękno norweskiej przyrody wprowadza w zachwyt, nie można zapomnieć o zwiedzeniu najciekawszych miast tego kraju.

     Pierwszym takim miastem jest oczywiście stolica – Oslo. Turystów przybywających do Oslo zadziwia niezwykłe światło spowijające miasto. Promienie słońca latem są bardzo subtelne, dzięki czemu miasto wygląda jakby było zanurzone w krystalicznej poświacie. A zimą przytłacza panujący mrok.

     W Oslo znajdziemy bardzo dużo różnorakich muzeów. Kto chciałby odwiedzić je wszystkie musi przeznaczyć na to kilka dni. Do ciekawszych należy niewątpliwie Muzeum Statków Wikingów. Trzy łodzie Wikingów pochodzące z IX wieku umieszczono w specjalnie wybudowanym gmachu. Łodzie są świetnie zachowane dzięki „zabalsamowaniu” w rytualnym kopcu grzebalnym. Statki wydobyto z nich końcem ubiegłego wieku i dzięki temu można je teraz podziwiać.

     Prawie że każdy turysta odwiedza także Muzeum Muncha. Munch przekazał radzie miejskiej wszystkie swoje prace, a było tego naprawdę sporo, dlatego kolekcja muzealna jest ogromna.

     Na końcu głównej ulicy biegnącej przez miasto stoi zamek Akershus, najlepiej zachowany średniowieczny zabytek. Z zamku rozpościera się wspaniały widok na zatokę.

     Przyjemnym miastem w którym warto spędzić parę dni jest Bergen. Miejsce to jest nastawione na turystów, dlatego też na klimatycznych uliczkach pełno knajpek i kawiarenek. Znajduje się tu także słynny targ rybny, gdzie można kupić wszystko co tylko morze ma do zaoferowania. Bergen otaczają góry. Warto więc na którąś z nich wjechać kolejką tylko po to, by podziwiać wspaniały widok rozpościerający się na miasto i wejście do portu.

     Na kilku wyspach położone jest Alesund, do którego można się dostać tylko promem. Z ciekawszych atrakcji miasto proponuje sporty wodne, golfa, akwarium. A dla lubiących imprezy ciekawe życie nocne:).

     Norwegia to kraj wymarzony dla narciarzy, miłośników pieszych wędrówek i wędkarstwa. I dla wszystkich którzy preferują aktywny wypoczynek.

     Planując podróż do Norwegii najlepiej wybrać okres między czerwcem a sierpniem. Dostać się tam można samolotem z wszystkich polskich lotnisk, pociągiem, promem, autobusem i rzecz jasna samochodem.

     Piękno Norwegii, dzikość jej przyrody, chłodny krajobraz gór…to wszystko dla czego trzeba odwiedzić ten kraj. Póki drogi nie są jeszcze przepełnione turystami, póki samotnie, bądź w gronie przyjaciół można przeżyć niezapomnianą przygodę i poczuć zew wolności.