Wyjazd, praca i życie w Botswanie. Emigracja do Botswana.

Botswana jest republiką położona w południowej części Afryki. Kraj graniczy z Zambią, Namibią, Zimbabwe i Republiką Południowej Afryki.

Niemal 90% społeczeństwa zamieszkuje wschodnią część kraju. Głównym ośrodkiem kultury i gospodarki jest Gaborone. Inne znaczące ośrodki miejskie to Selebi – Pikwe, Molepole i Francistown. W miastach zamieszkuje około 26% społeczeństwa. Rolę języków urzędowych pełnią język angielski i tsawa. Społeczeństwo Botswany jest zróżnicowane pod względem etnicznym. Kraj jest zamieszkiwany przez Buszmenów, Maszona, Tswana, Ndebele i Hotentotów. Głównym wyznaniem jest chrześcijaństwo (m.in. protestantyzm, katolicyzm i kościół afrykański), ale konkuruje ono z religiami tradycyjnymi. Około 49% mieszkańców Botswany wyznaje animizm.

Wyjazd do Botswany

Jeżeli pobyt trwa do 90 dni nie trzeba posiadać wizy. Niemniej okres ważności paszportu przy wjeździe do Botswany powinien wynosić co najmniej sześć miesięcy. Należy posiadać przy sobie bilet powrotny oraz środki pieniężne na pokrycie kosztów pobytu.

Życie w Botswanie

Botswana nie należy do grona najbezpieczniejszych krajów. Notuje się bardzo wysoką liczbę kradzieży i włamań, zwłaszcza w większych miastach. Poleca się wykupić ubezpieczenia osobowe w towarzystwie ubezpieczeniowym o zasięgu globalnym. W Botswanie nie ma agencji polskich towarzystw ubezpieczeniowych.

W północnej części kraju istnieje ryzyko zachorowania na malarię W Botswanie problemem jest zachorowalność na bilharcjozę i AIDS. W większych miastach opieka medyczna reprezentuje europejski standard. W ośrodkach prywatnej służby zdrowia należy dokonać opłaty przed świadczeniem usług.

Należy posiadać międzynarodowe prawo jazdy lub posiadać przy sobie polskie prawo jazdy wraz z poświadczonym tłumaczeniem dokumentu na angielski język. W Botswanie obowiązuje lewostronny ruch. Drogi są w całkiem dobrym stanie, ale trzeba uważać na miejscowych kierowców oraz dzikie i hodowlane zwierzęta, które mogą stwarzać zagrożenia na drodze.

System prawny w Botswanie znacznie różni się od systemu prawnego w Europie. Obowiązują kary grzywny i kara pozbawienia wolności za współżycie z osobą tej samej płci. Należy zadbać o to, aby posiadać walutę krajową. Euro i dolary nie są honorowane we wszystkich punktach handlowych. Wymiana walut jest oferowana przez banki i kantory.

Rynek pracy w Botswanie

botswana_emigracjaPolska podpisała z Botswaną umowę międzynarodową ACP – EU. Od 16 lipca 2014 roku kraje są związane także Umową o Partnerstwie Ekonomicznym. Polscy przedsiębiorcy mają dostęp do rynku tego kraju na takich samych zasadach jak przedsiębiorcy z innych krajów UE. Nie ma także utrudnień w dostępie do rynku pracy. W ciągu ostatnich lat w Botswanie następuje dynamiczny rozwój sektora usług. Obecnie obejmuje on ponad 60% PKB. Zatrudnienie można znaleźć w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i handlowym. Sektor finansowy pełni rolę siły napędowej rozwoju gospodarczego. Rozwija się także sektor budowlany. Przemysł jest ściśle związany z górnictwem, w tym wydobywaniem diamentów, metali szlachetnych i nieszlachetnych.

Dokąd emigrować?

Gaborone jest ośrodkiem przemysłu spożywczego oraz drzewno – papierniczego. Jako stolica Botswany pełni również rolę głównego centrum nauki, kultury i biznesu. Miasto leży niedaleko granicy z Republiką Południowej Afryki.

Francistown leży we wschodniej części Botswany w Dystrykcie North East. Ośrodek znajdujący się tuż przy granicy z Zimbabwe jest obecnie drugim pod względem wielkości miastem kraju. Francistown jest ośrodkiem turystyki, przemysłu i handlu. W regionie rozwija się głównie rolnictwo i przemysł wydobywczy (srebro, złoto).

Selebi – Pikwe również leży we wschodniej części państwa. Ośrodek liczy ponad 50 tys. mieszkańców i pełni rolę centrum przemysłu wydobywczego rud miedzi i niklu. W mieście funkcjonuje elektrownia cieplna oraz huty rud miedzi i niklu.

Molepolole znajduje się w południowo – wschodniej części Botswany. Ośrodek położony na skraju Kalahari pełni rolę administracyjnego centrum Dystryktu Kweneng. Miasto leży w okolicy Gaborone (ok. 50 km) oraz jest trzecim pod względem wielkości miastem Botswany. Obecnie Molepolole pełni także rolę ośrodka handlu i usług.