Wyjazd, praca i życie w Holandii. Emigracja do Holandii.

Holandia jest krajem leżącym w zachodniej części Europy. Kraj ze stolicą w Amsterdamie jest podzielony nad 12 prowincji. Terytorium państwa obejmuje ponadto Antyle Holenderskie i Arubę.

Język holenderski jest językiem urzędowym. Walutą jest obecnie euro. Około 96% społeczeństwa to Holendrzy wyznający katolicyzm lub protestantyzm oraz ateiści. Życie gospodarcze i kulturalne jest skoncentrowane głównie w Hadze i Amsterdamie. Inne ważne ośrodki miejskie Holandii to Rotterdam, Utrecht, Haarlem, Eindhoven i Groningen.

Wyjazd do Holandii

Planując wyjazd do Holandii należy posiadać dokument podróży potwierdzający tożsamość, czyli paszport bądź dowód osobisty. Warto mieć oba dokumenty, ponieważ paszport może być wymagany w toku procedury meldunkowej w urzędzie gminy.

Życie w Holandii

Poziom przestępczości w Holandii występuje na podobnym poziomie, jak w innych krajach Europy. Problem kradzieży kieszonkowych występuje w dużych miastach. Warto zatem zachować ostrożność, zwłaszcza w sklepach, na ulicach oraz w środkach komunikacji publicznej.

W Holandii nie stwierdzono zagrożeń sanitarno – epidemiologicznych. Nie wymaga się także żadnych ochronnych szczepień. Można korzystać z usług medycznych w ramach karty EKUZ. Dokument należy okazać w placówce medycznej. Warunki i zakres korzystania z pomocy medycznej w oparciu o EKUZ są bardzo ograniczone. Dlatego też poleca się wykupienie polisy ubezpieczenia zdrowotnego, która pokryje ewentualne koszty leczenia w prywatnych placówkach. Korzystając z karty EKUZ należy zachować oryginały rachunków i dowodów zapłaty. Na ich podstawie można ubiegać się o zwrot kosztów w oddziale NFZ bądź podczas pobytu w Holandii udając się do Niderlandów.

Warto wiedzieć, że w Holandii wprowadzono bezwzględny obowiązek posiadania przy sobie dokumentu tożsamości. Obowiązek dotyczy osób, które ukończyły 14. rok życia. Niedopełnienie obowiązku jest karane mandatem. W Holandii można posiadać tak zwane miękkie narkotyki na własny użytek w ilości nieprzekraczającej 5 mg. Posiadanie twardych narkotyków jest zakazane.

Rynek pracy w Holandii

Holenderski rynek pracy jest zdominowany przez agencje pracy tymczasowym. Sposób zorganizowania rynku pracy w Holandii jest nieco inny niż sposób zorganizowania polskiego rynku pracy. W Polsce działają pośrednicy, którzy kierują polskiego obywatela do konkretnej agencji pracy tymczasowej. Współpraca z pośrednikiem opiera się na umowie. Przed jej podpisaniem warto upewnić się, że agencja pracy tymczasowej jest rzetelna i wiarygodna. Przedsiębiorcy prowadzący agencje pracy tymczasowej nie muszą uzyskać certyfikatu państwowego. Niemal 50 -60% agencji pracy tymczasowej może dopuszczać się nadużyć, co wynika z ustaleń poczynionych przez komisję Parlamentu Królestwa Niderlandów.

Dokąd emigrować?

Amsterdam jest konstytucyjną stolicą Holandii. Należy on do grona największych, europejskich ośrodków handlowo – przemysłowych. W mieście rozwija się przemysł środków transportu oraz przemysł petrochemiczny i hutniczy. W Amsterdamie znajdują się zakłady przemysłu elektronicznego, spożywczego i chemicznego. Miasto pełni też rolę ośrodka handlowo – finansowego.

Haga jest miastem położonym w zachodniej części kraju. Siedziba parlamentu, rządu i króla Holandii jest ośrodkiem przemysłu farmaceutycznego i chemicznego. W mieście znajdują się także zakłady przemysłu metalowego, przemysłu porcelanowego i papierniczego. Haga jest również ważnym ośrodkiem turystyki, kultury i nauki.

Rotterdam jest miastem położonym w zachodniej części kraju. Należy ono do największych portów morskich na świecie oraz jest siedzibą wielu baków, koncernów i towarzystw okrętowych. Rotterdam jest nie tylko ważnym ośrodkiem finansowo – handlowym. W mieście rozwija się również przemysł stoczniowy i petrochemiczny. W Rotterdamie znajdują się zakłady przemysłu elektrotechnicznego, włókienniczego i spożywczego.

holandia_emigracjaUtrecht jest miastem położonym w środkowej części kraju. Pełni on rolę ważnego ośrodka przemysłu i handlu oraz kultury i nauki. W mieście rozwija się przede wszystkim przemysł metalurgiczny oraz metalowy. W Utrechcie znajdują się także zakłady przemysłu spożywczego i chemicznego.

Eindhoven leży na południu Holandii oraz jest ono jednym z najważniejszych ośrodków holenderskiego przemysłu. W mieście znajdują się zakłady przemysłu chemicznego, samochodowego i elektronicznego. W Eindhoven dobrze rozwija się przemysł włókienniczy, odzieżowy i spożywczy.

Groningen jest ośrodkiem przemysłu metalowego i spożywczego. W mieście znajdują się również zakłady przemysłu elektromaszynowego. Groningen pełni rolę centrum usług i handlu w regionie. Zakłady przemysłowe związane z wymienionymi gałęziami przemysłu mieszczą się także w Nijmegen. W mieście prężnie rozwija się przemysł elektrotechniczny i maszynowy. Na dobrym poziomie stoi też przemysł włókienniczy i skórzany. W Nijmegen produkuje się materiały budowlane i papiernicze oraz rozwija się przemysł spożywczy.

W północnej części kraju jest położony kolejny duży ośrodek przemysłowy, w którym rozwija się głównie przemysł maszynowy, chemiczny i metalowy. Mowa o Haarlem słynącym z handlu kwiatami. Obecnie jest to także jeden z ważniejszych ośrodków turystycznych.