Zamość. Ciekawe miejsca. Co warto zobaczyć?

     W województwie lubelskim znaczącym ośrodkiem naukowym, kulturalnym i turystycznym jest Zamość. Prawa miejskie otrzymał w XVI w., a nadał je hetman wielki koronny Jan Zamoyski. Miasto posiada bogatą historię. Twierdza Zamość do końca broniła się podczas powstania listopadowego. Historia miasta wiąże się również z Żydami. Z każdego jego zakątku płyną ciekawe opowieści.

     Zamość jest miastem bardzo skrupulatnie rozplanowanym pod względem przestrzennym. Specyficzna koncepcja antropomorficzna układu Zamościa stworzona przez Bernarda Moranda opiera się na sylwetce człowieka. Oznacza to, że główne budowle i ulice tworzą głowę, ręce, brzuch, kręgosłup, a nawet serce i płuca miasta. Intrygująca koncepcja przekłada się na rozmieszczenie najważniejszych zabytków miasta w obrębie jego dawnych murów, co wiąże się z wygodą w zwiedzaniu. Niezbyt duże odległości pomiędzy kolejnymi atrakcjami Zamościa są zachęcające, ale na turystów czekają jeszcze inne atrakcje takie jak wizyta w ZOO. Miasto jest przyjazne turystom. Ze względu na mnóstwo renesansowych obiektów zostało uznane za perłę renesansu. Bliskość Roztocza z pewnością każdego skłoni do wypoczynku na łonie przyrody.

     W samym sercu Zamościa znajduje się Rynek Wielki. Koniecznie trzeba się przyjrzeć kamienicom usytuowanym wokół XVI-wiecznego placu, a szczególnie: kamienicy pod św. Kazimierzem, Morandowskiej, Linkowskiej i kamienicom Ormiańskim. Ratusz z 52-metrową wieżą stanowi jeden z głównych zabytkowych obiektów na rynku. W lecie można usłyszeć grany z wieży hejnał. Co ciekawe, trębacz zwraca się tylko w trzy strony świata. Z zasłyszanych opowieści wynika, że Jan Zamoyski – założyciel miasta nie lubił Krakowa i zabronił grać hejnał w jego kierunku. Obecny budynek Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji powstał w I połowie XVII w. i służył jako seminarium duchowne. Dawna Akademia Zamojska niestety została pozbawiona dekoracyjnych detali, ale nie zmienia to faktu, że powstała jako jedna z pierwszych wyższych uczelni w Polsce. Teraz jest m.in. siedzibą liceum ogólnokształcącego. Wśród zabytków Zamościa znajduje się Pałac Zamoyskich. Został wybudowany w latach 1579-1586. Liczne przebudowy nie pozwoliły na zachowanie go w stanie pierwotnym. Przed pałacem umieszczono pomnik Jana Zamoyskiego. Zamojska katedra jest kolejnym obowiązkowym punktem zwiedzania Zamościa. Powstała na przełomie XVI i XVII w. na podstawie projektu stworzonego przez Bernarda Morando. Centralne miejsce zajmuje barokowy ołtarz główny z XVIII w.. Srebrne tabernakulum jest dziełem sztuki wykonanym przez wrocławskich złotników. W kościele znajduje się kaplica Zamoyskich.

     Przy katedrze udostępniono dla zwiedzających Muzeum Sakralne. Przy dzwonnicy można zobaczyć pomnik Jana Pawła II. Generałówka to neorenesansowy pałac wybudowany w XIX w., służący ówczesnemu komendantowi garnizonu Zamoyskiego. Niestety obecnie jest bardzo zniszczony. Obiektem, którego barokowa architektura przyciąga uwagę jest dawny kościół i klasztor klarysek – aktualnie siedziba Państwowej Szkoły Muzycznej. Zamość jest miastem specyficznym, ponieważ wyodrębnione zostały w nim aż trzy rynki. Oprócz Rynku Wielkiego mamy jeszcze do czynienia z Rynkiem Wodnym i Rynkiem Solnym. Oba rynki stanowią dodatkową atrakcję, ale nie skupiają kolejnych wielkich zabytków. Z obiektów sakralnych należy przyjrzeć się lepiej: kościołowi franciszkanów, kościołowi św. Katarzyny i synagodze z 1610 r.. Część zabytków Zamościa znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

     W Zamościu infrastruktura noclegów jest całkiem dobrze rozwinięta. W mieście funkcjonują hotele i motele różnej klasy, a także prywatne pokoje gościnne, dzięki czemu można znaleźć nocleg w dobrej cenie. Liczba restauracji i kawiarni jest spora. Menu jest zróżnicowane, tak samo jak ceny. Warto zaglądnąć do restauracji, które oferują lokalne specjały.

     Podczas zwiedzania liczy się wygodne obuwie i posiadanie aparatu fotograficznego, ale turyści mogą skorzystać także ze spływów kajakowych lub zorganizowanej turystyki samochodowej po leśnych bezdrożach. Komfortowa odzież będzie bardzo przydatna, a w szczególności odzież typowo turystyczna. W lecie należy pamiętać o ubraniach, które zasłaniają ramiona, jeśli zamierzamy zwiedzać kościoły.