Życie w Nowej Zelandii. Gdzie emigrować?

Nowa Zelandia jest malowniczym krajem o wyjątkowej przyrodzie. Miłośnicy fauny i flory, górskich wędrówek i morza znajdą tu swoje miejsce na Ziemi.

Osoby planujące emigrować do Nowej Zelandii powinny zapoznać się z nowozelandzkim prawem wizowym. Można ubiegać się o wizę turystyczną, pracowniczą, wizę stałego pobytu lub wizę skiled migrant. Osoba posiadająca wizę turystyczną nie może podejmować zatrudnienia.

Nowa Zelandia jest wyspiarskim państwem leżącym w południowo – zachodniej części Pacyfiku. Państwo obejmuje wyspę Południową i Północną, które są rozdzielone Cieśniną Cooka. Terytorium Nowej Zelandii należą też zamorskie terytoria i szereg małych wysp. Kraj ze stolicą w Wellington jest zamieszkiwany przez około 4 mln mieszkańców. Znaczną część społeczeństwa (ok. 60%) obejmują Europejczycy.

Wyjazd do Nowej Zelandii

Obywatel Unii Europejskiej otrzymuje wizę turystyczną na granicy na bardzo prostych warunkach. Turysta okazuje bilet wyjazdowy z Nowej Zelandii i środki na przeżycie. Wiza turystyczna jest otrzymywana na okres 3 miesięcy z możliwością jej przedłużenia na kolejne 3 miesiące, a w szczególnych przypadkach o 6 miesięcy. Wiza pracownicza pozwala na podjęcie zatrudnienia w Nowej Zelandii. Podstawą wizy pracowniczej jest oferta pracy od pracodawcy. Wiza rodzinna określana też mianem wizy partnerskiej jest otrzymywana po okazaniu dowodu, że jest się związanym z osobą przebywającą już w Nowej Zelandii. Innym rodzajem wizy jest wiza rezydencka może być przyznana na dwa sposoby. Wiza rezydencka jest przyznawana za legalny pobyt trwający powyżej 2 lat. Wiza rezydencka może być przyznana także w oparciu o system punktowy. Osoba posiadająca wizę rezydencką posiada takie same prawa jak Nowozelandczycy, przy czym nie posiada ona biernego i czynnego prawa wyborczego.

Życie w Nowej Zelandii

Koszty życia w Nowej Zelandii są dość wysokie, co jest związane głównie z wysokimi cenami żywności. Koszty wynajmu mieszkania to wydatek rzędu 100 – 200 dolarów, zaś za wynajem domu trzeba zapłacić około 350 – 500 dolarów. Internet w Nowej Zelandii jest drogi, ale znacznie mniej efektywny niż w Europie. Podobnie jest w przypadku transportu publicznego.

Opieka medyczna jest sprywatyzowana. Darmowy dostęp do usług medycznych jest zapewniony wyłącznie w ramach tzw. oferty wypadkowej. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu wiąże się z kosztem rzędu 40 dolarów. W przypadku długoterminowego leczenia i operacji wydatek może sięgnąć nawet do kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Dlatego też warto się ubezpieczyć. Koszt ubezpieczenia wynosi w granicach 150 – 200 dolarów.

Nowozelandzki rynek pracy

Na nowozelandzkim rynku pracy dużo ofert zatrudnienia kierowanych do specjalistów, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie w zakresie nowych technologii, programowania i nowych mediów. Wymagana jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego, udokumentowane doświadczenie oraz ukończenie odpowiednich kursów. Brak wykształcenia wyższego znacznie utrudnia znalezienie zatrudnienia. Warto zapoznać się z tzw. rządową listą zapotrzebowania.

Zarobki w Nowej Zelandii utrzymują się na takim poziomie, że przeciętny pracownik nie jest w stanie zaoszczędzić duże kwoty na zakup nieruchomości lub wybudowanie domu. Wynika to przede wszystkim z wysokich kosztów utrzymania.

Przeciętna stawka za godzinę pracy wynosi około 20 dolarów nowozelandzkich (ok. 60 zł). Stawka minimalna za godzinę pracy wynosi natomiast 13 dolarów nowozelandzkich. Osoby zatrudnione w branży IT mogą liczyć na miesięczne wynagrodzenie w kwocie 6000 dolarów nowozelandzkich. Najwięcej ofert pracy znajduje się na portalach internetowych (m.in. seek.co.nz, TradeME). Rynek pracy w Nowej Zelandii jest stabilny, a stopa bezrobocia bardzo niska. Można rozliczać się z pracodawcą tygodniowo, co 2 tygodnie lub miesięcznie.

Dokąd emigrować?

nowa_zelandiaBiorąc pod uwagę takie kryteria, jak kultura, warunki sanitarne i mieszkaniowe, usługi publiczne oraz stabilność polityczną i ekonomiczną należy uznać, że najwyższy komfort życia panuje w Auckland. Auckland jest największym miastem Nowej Zelandii położonym w północno – zachodniej części Wyspy Północnej. Uchodzi ono za jedno z najpiękniejszych miast tego kraju. Auckland pełni rolę ważnego ośrodka gospodarczego, kulturalnego i naukowego Nowej Zelandii. W mieście panuje ciepły, łagodny klimat. Dziedziny przemysłu rozwijające się w ośrodku obejmują przemysł stoczniowy, metalowy, chemiczny, spożywczy, samochodowy i drzewny.