Aromaterapia. Co to jest? Działanie. Jak stosować?

Udostępnij na:

     Aromaterapia polega na leczeniu zapachami. Jednak nie wszystkie formy zapachów wykorzystuje się w tej dziedzinie leczenia. Zastosowanie znajdują olejki eteryczne, które są substancjami lotnymi wytwarzanymi przez rośliny. Aromaterapię wykorzystuje się do leczenia chorób. Pomaga w przywróceniu zdrowia. Jako samodzielna terapia może być stosowana w lżejszych chorobach np. w bólach migrenowych. W przypadku cięższych, czy też bardziej skomplikowanych chorób powinna być terapią wyłącznie wspomagającą.

Działanie

     Aromaterapia działa dwukierunkowo. Po pierwsze wdychamy zapach olejków. Naukowcy udowodnili, że niektóre z zapachów aktywują substancje chemiczne w mózgu, które odpowiadają za zmniejszanie poziomu zmęczenia i stresu. Aromaterapię stosuje się m.in. poprzez kąpiele, masaże i okłady, a wtedy substancje zawarte w olejkach przenikają przez skórę i działają leczniczo. Posiadają np. właściwości przeciwbólowe. Olejki o różnych zapachach mają różne właściwości. Należy je dobierać zgodnie z potrzebami.

Jak stosować?

     Aromaterapię można stosować na kilka sposobów. Najprostszym sposobem, z którego można skorzystać w domu są kąpiele. W zależności od użytych olejków kąpiele działają na takie problemy jak choroby skóry, bóle mięśni, stawów, bóle związane z przebytymi urazami. Ponadto olejki wspomagają leczenie problemów z krążeniem i bezsennością. Kąpiel z dodatkiem olejków przede wszystkim relaksuje, co jest przydatne w leczeniu przygnębienia, depresji i różnego rodzaju nerwic. Do wanny nalewamy ciepłą, ale nie gorącą wodę. Dodajemy od 5 do 15 kropli olejku lub też kilku olejków i mieszamy dobrze z wodą. Oprócz olejków nie należy dodawać żadnych chemicznych substancji zapachowych, a w szczególności tych o pieniących właściwościach. W przeciwnym razie nie odczujemy działania olejków. Olejki mają zazwyczaj wysokie stężenie, więc do kąpieli można je rozcieńczyć z olejem kokosowym. Dzięki temu zadbamy też o skórę, ponieważ olej ma właściwości nawilżające. Aromaterapeutyczna kąpiel powinna trwać od 10 do 30 minut.

     W aromaterapii wykorzystuje się bardzo często masaż. Najlepiej oddać się w ręce profesjonalnego masażysty. Masaż z zastosowaniem olejków znakomicie odpręża, usuwa napięcie z mięśni. Poprawia się ogólne samopoczucie, a także krążenie krwi. Masaż z użyciem olejków można wykonywać na całym ciele, omijając miejsca intymne. Można kupić gotowe olejki do masażu, których już nie trzeba w żaden sposób rozcieńczać. Często wykorzystuje się też olejki o wysokim stężeniu, które potem miesza się na przykład z olejem kokosowym lub migdałowym. Wtedy od 5 do 15 kropel olejku mieszamy z około 25 ml oleju. Olejki muszą być zamknięte w butelce z ciemnego szkła. Najlepiej przechowywać je w ciemnym i chłodnym miejscu np. w jakiejś szafce. Nie należy ich jednak wkładać do lodówki, ponieważ w tej temperaturze nie zachowają swoich właściwości.

     Kolejną formą aromaterapii są inhalacje. Inhalacji dokonuje się za pomocą specjalnych kominków do aromaterapii. Jest to bardzo często wykorzystywana forma aromaterapii ze względu na łatwość jej zastosowania. W kominku umieszczona jest świeczka, którą zapalamy. Jest też miejsce na umieszczenie kilku kropli olejku, który rozrabiamy w niewielkiej ilości ciepłej, przegotowanej wody. Ciepło świeczki podgrzewa kominek, dzięki czemu olejki eteryczne są uwalniane i zapach wypełnia pomieszczenie.

     Z kompresów korzysta się przede wszystkim w przypadku dolegliwości bólowych. Do wody dodajemy od 2 do 5 kropli olejku. Może to być woda zimna lub ciepła, w zależności, jaki kompres nam lepiej pomoże. Zmoczony ręcznik lub inny higieniczny materiał przykładamy do miejsca, które boli. Przy użyciu odpowiednich olejków łagodzimy bóle menstruacyjne, bóle głowy, kolki, bóle po stłuczeniach, mięśni, reumatyczne. Kompresy przydają się w przypadku opuchlizny, a także skurczy.