Bezdech, senny, nocny. Co to jest? Objawy, zapobieganie, leczenie?

Udostępnij na:

     Bezdech senny, czy też nocny nosi uzasadnioną nazwę. W przypadku tej choroby podczas snu dochodzi do zaprzestania oddychania. Dzieje się tak dlatego, że powietrze nie przepływa przez górne drogi oddechowe. Na bezdech senny mogą cierpieć nawet niemowlaki, co w ich przypadku może prowadzić do zgonu. W przypadku osób starszych zwykle nie stanowi zagrożenia dla życia. Wywołuje jednak zaburzenia snu oraz niedotlenienie. Na nieprawidłowe funkcjonowanie górnych dróg oddechowych mogą wpływać różne czynniki. Czasem nie pracują tak jak trzeba bez wyraźnej przyczyny, a innym razem bezdech mogą powodować nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych lub po prostu infekcje, szczególnie, gdy się często powtarzają i mają ciężki przebieg. Powodem mogą być także inne obciążenia organizmu. Organizm zaatakowanym grzybami lub pasożytami czasem reaguje właśnie w taki sposób. Przyczyną bezdechu mogą być także alergie. Występowaniu choroby sprzyja otyłość. Wiele osób cierpiących na bezdech nie zdaje sobie sprawy z istnienia choroby. Niepokojące objawy łatwiej zauważyć osobie śpiącej obok. Mocno unosząca się klatka piersiowa podczas przerwy w chrapaniu jest oznaką, że ta osoba właśnie przestała oddychać. Oddech wraca zazwyczaj po czasie nie dłuższym niż 10 sekund.

Objawy

     W bezdechu sennym dochodzi do zwężenia światła dróg oddechowych, ponieważ podniebienie miękkie oraz języczek wiotczeją i następuje ich opadnięcie. W efekcie jednym z objawów bezdechu jest chrapanie. Często chrapania nie kojarzymy bezpośrednio z bezdechem. Możemy się podejrzewać o tą chorobę, gdy śpimy niespokojnie, a w dzień ciągle jesteśmy zmęczeni. Świadczy to o niedotlenieniu organizmu, które następuje podczas bezdechu. Do typowych objawów należy: senność, problemy z koncentracją, apatia, drażliwość. U niektórych osób pojawiają się migrenowe bóle głowy. Duszności, dławienie, pocenie się i wielokrotne budzenie się to objawy zaawansowanej choroby.

Zapobieganie

     Waga ciała wpływa na drożność dróg oddechowych. Właśnie dlatego znacznie częściej na bezdech senny cierpią ludzie otyli, chociaż nie jest to regułą. Kluczem do sukcesu jest zdrowe odżywianie i dbanie o ruch na świeżym powietrzu, który wzmacnia drogi oddechowe. Wszystkie infekcje dróg oddechowych muszą być leczone do końca. Środki szczególnej ostrożności powinni podjąć alergicy. Należy przestrzegać zaleceń lekarza w kwestii brania leków i o ile to możliwe unikać alergenów lub zdecydować się na odczulanie. Picie alkoholu przed snem ma bezpośredni wpływ na chrapanie. Alkoholu nie należy w ogóle spożywać w dużych ilościach, a szczególnie unikamy go tuż przed snem. Także palenie papierosów przyczynia się do zwężenia dróg oddechowych, co może prowadzić do bezdechu.

Leczenie

     Przede wszystkim trzeba ustalić, czy chory faktycznie cierpi na bezdech. Korzysta się z badania polisomnograficznego. Badanie opiera się na przeprowadzeniu pełnego monitoringu funkcjonowania organizmu podczas snu. Badane są nie tylko drogi oddechowe, ale stan całego organizmu, co ułatwia ustalenie ewentualnej przyczyny choroby. W leczeniu bezdechu istotne jest znalezienie jego przyczyny. Jeśli tkwi ona w nieprawidłowej budowie dróg oddechowych, czasem problem można rozwiązać operacyjnie. Lekarz może zaproponować chirurgiczną operację części miękkich. Jest to krótki i bezbolesny zabieg obarczony minimalnym ryzykiem. Zazwyczaj stosuje się radiochirurgię. Osoby otyłe zdecydowanie powinny schudnąć.