Biegunka, rozwolnienie. Jak leczyć?

Udostępnij na:

      Biegunka to bardzo nieprzyjemna przypadłość. Może być wywołana przez zjedzenie czegoś nieświeżego, ciężkostrawnego, a także może być to wynik choroby. Spróbujmy sobie odpowiedzieć teraz na pytanie, jak leczyć biegunkę szybko i skutecznie?

Najpierw trzeba się zastanowić, jak mogliśmy się nabawić tej dolegliwości. Najczęściej wynika to ze zjedzenia czegoś ciężkostrawnego bądź nieświeżego. Biegunka tak spowodowana z reguły sama przechodzi mniej więcej po dniu. Jednak w miarę możliwości, należy jej przeciwdziałać. Takie zatrucie pokarmowe najlepiej leczyć ścisłą dietą, opartą o suchy chleb i gorzką, czarną herbatę. Do tego można wspomóc się węglem leczniczym, który dostaniemy bez problemu w każdej aptece bez recepty. Węgiel powinien być w każdej, domowej apteczce. Można go dostać w dwóch postaciach – tradycyjnej, czyli tabletki rozpuszczane w wodzie oraz nowoczesnej – w kapsułkach do połykania.

      Niezależnie od rodzaju biegunki, bardzo, ale to bardzo ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Należy przyjmować dużą ilość płynów, najlepiej gorzkiej herbaty (woda może tylko wzmocnić biegunkę). Wystarczy kilka godzin mocnej biegunki i nieprzyjmowania płynów, a odwodnienie organizmu mamy jak w banku. To kończy się już pobytem w szpitalu pod kroplówką.

      Czasami biegunka przychodzi nagle, bez specjalnych powodów, w najmniej spodziewanym momencie, na przykład w podróży czy na jakimś ważnym spotkaniu (biegunka jest bardzo częstym objawem stresu). Wtedy warto mieć pod ręką inny lek niż węgiel, który jest bardzo dobry, ale działający stopniowo. W takim wypadku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest jedna czy dwie tabletki Laremidu bądź Stoperanu. Oba te środki można kupić w aptece czy nawet na stacji benzynowej. Działają bardzo dobrze. Tak dobrze, że nie należy się zdziwić, jeżeli nie wybierzemy się po nich do toalety jeszcze przez dwa dni. Przed użyciem należy koniecznie zapoznać się z ulotką. Leki tego typu mogą zmniejszać skuteczność wchłaniania się do organizmu innych leków, które przyjmujemy.

      Należy jednak pamiętać, że tego typu medykamenty to nie są prawdziwe lekarstwa w stricte tego słowa znaczeniu. Owszem, bardzo dobrze leczą objawy biegunki, lecz często nie leczą przyczyn. Stąd też, jeżeli biegunka nie ustępuje przez 3 dni, powinniśmy koniecznie udać się do lekarza, który zleci badanie kału. Z reguły w takim jest to zatrucie jakimiś drobnoustrojami i wystarczy przepisać antybiotyk. Nie wolno jednak bagatelizować dłużej trwającej biegunki. Ponadto, do lekarza koniecznie trzeba się zgłosić, gdy biegunka jest wyjątkowo ostra oraz gdy towarzyszy jej podwyższona temperatura ciała.

      Przy biegunce dość częstym objawem są również wzdęcia. Te najlepiej potraktować herbatą z rumianku. Zdecydowanie zmniejszy to nieprzyjemne uczucie ucisku w dolnej partii brzucha.

      Biegunka nie musi występować tylko jako pojedynczy symptom zatrucia pokarmowego czy też jakiegoś drobnoustroju. Kiedy nakłada się na nią jeszcze kilka innych czynników, możemy mieć do czynienia z tak zwaną grypą żołądkową, o której można więcej przeczytać tutaj – futuramed.pl