Czop woskowinowy (zatkane ucho). Co to jest? Objawy, zapobieganie, leczenie.

Udostępnij na:

     Czop woskowinowy jest następstwem zatkanego ucha. W wyniku zbyt dużej ilości woskowiny lub płynów w uchu, dochodzi do jego zatkania. Jeśli w porę nie jest to leczone, pojawia się czop woskowinowy, który jest bardzo bolesną dolegliwością ucha. Przyczyną powstawania tej choroby, mogą być infekcje wirusowe, nadmiar woskowiny lub płynów. W pierwszym przypadku, należy zgłosić się do lekarza natychmiast, w drugim zaś, można poddać się domowemu leczeniu. Nie można lekceważyć tego stanu rzeczy, gdyż ucho jest bardzo podatne na różnego rodzaju infekcje i choroby i bardzo często można samemu, poprzez nieodpowiedzialne zachowanie, doprowadzić do pogorszenia słuchu, a nawet do jego całkowitej utraty.

Objawy:

     Głównymi objawami czopa woskowinowego, jest bardzo mocny ból ucha. Człowiek ma wrażenie, że ból ten, jest w stanie rozsadzić mu całą głowę. Nie pomagają żadne leki, żadne sposoby. Ma się odczucie bólu dosłownie wszystkiego. Nie można normalnie funkcjonować i prowadzić jakichkolwiek czynności. Czop woskowinowy powoduje, zmniejszenie słyszenia. Chory ma wrażenie, że ma w uszach włożoną watę, przez co, słyszy nawet krzyki, jak szeptanie. Chory mający czop woskowinowy ma po prostu wrażenie, że ucho jego jest zaczopowane. W wielu przypadkach mogą również pojawić się różnego rodzaju szmery w uchu.

Leczenie, leki:

     Czop woskowinowy, jeśli nie jest spowodowany infekcjami wirusowymi, można starać się leczyć sposobami domowymi. Zbyt dużą ilość wosku w uchu, można zmniejszyć i usunąć poprzez wlanie kilku kropli wody utlenionej do ucha. Nie zawsze jednak to pomaga. Często wiele osób stosuje podgrzaną oliwę z oliwek, która lepiej usuwa nadmiar woskowiny usznej. Czasami pięciominutowy, gorący prysznic, również może rozluźnić zatkany w uszach wosk lub zastosowanie kilku kropel gliceryny.

     Nigdy nie można starać się usuwać czopu woskowinowego poprzez wkładanie do ucha ostrych narzędzi, takich jak, ołówek, agrafka, długopis. Może to bowiem doprowadzić do podrażnienia i uszkodzenia błony śluzowej ucha. By zwalczyć czop woskowinowe, podaje się także leki przeciwhistaminowe, które mogą przynieść niebywałą ulgę, przy zatkanym uchu. Bolesnym, ale sprawdzonym sposobem jest także zatkanie palcami nosa i próba oddychania właśnie przez niego. Często doprowadza to, do odetkania uszu, jeśli sposób ten zastosuje się kilka razy z rzędu.

     Jeśli domowe sposoby nie pomagają, należy udać się do lekarza, który za pomocą specjalnych haczyków, usunie czop woskowinowy z ucha. Samemu robiąc coś takiego, można spowodować, przesunięcie go, w kierunku błony bębenkowej. A więc może to przynieść poważne w skutkach kolejne choroby.

Zapobieganie:

     By nie dopuścić do pojawienia się czopu woskowinowego, należy dbać w sposób szczególny o swoje uszy. W przypadku zapalenia ucha, zawiania go, czy podczas zatkania, należy skontrolować to u lekarza. Nie można bagatelizować tego problemu, gdyż czop woskowinowy, po pierwsze jest bardzo bolesny, po drugie, może być przyczyną pogorszenia się słuchu.