Dieta eliminacyjna. Co to jest? Jakie preparaty mlekozastępcze wybrać?

     Preparaty mlekozastępcze są to specjalne mieszanki lecznicze. Powstały z myślą o niemowlętach i dzieciach, które nie mogą być karmione mlekiem matki i zmodyfikowanym mlekiem krowim. Preparaty mlekozastępcze są stosowane w przebiegu różnych chorób, m.in. nietolerancji i alergii pokarmowych.

Wymagania FAO i WHO

     Preparaty mlekozastępcze stosowane w dietach eliminacyjnych są preparatami leczniczymi należącymi do dietetycznych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego. Powinny zawierać takie same ilości składników odżywczych, jak preparaty do początkowego i dalszego żywienia niemowląt i dzieci w wieku poniemowlęcym. W drodze wyjątku, mogą zawierać inny skład odżywczy, jeżeli jest to konieczne z powodu choroby. Ponadto, preparaty mlekozastępcze muszą spełniać normy kodeksu żywieniowego organizacji FAO i WHO. Ich skład powinien zapewniać prawidłowy rozwój dziecka.

Preparaty z białkiem sojowym

     Preparaty polimeryczne bezlaktozowe zawierają niemodyfikowane białko sojowe. Roślinne białko sojowe jest dodatkowo wzbogacone w metioninę. Tego rodzaju preparaty mlekozastępcze są polecane dzieciom cierpiącym na nietolerancję laktozy. Mogą być stosowane po trzecim miesiącu życia. Należy stosować je tylko wówczas, gdy dziecko nie chce spożywać preparatów mających znaczny stopień hydrolizy białek. Stosowanie preparatów z białkiem sojowym u dzieci poniżej trzeciego miesiąca życia zwiększa ryzyko pojawienia się alergii na proteiny soi.

Preparaty o znacznym stopniu hydrolizy białek

     Preparaty tego rodzaju zawierają wolne aminokwasy. Można podzielić je na bezlaktozowe lub ubogolaktozowe. Są często określane jako hydrolizaty serwtkowe. Preparaty z obniżoną zawartością laktozy są polecany w żywieniu dzieci z alergią na białko mleka krowiego. Bezlaktozowe preparaty są przeznaczone głównie dla dzieci z uszkodzoną błoną śluzową jelit. Niektóre z preparatów można stosować w przebiegu chorób jelit u dzieci poniżej pierwszego roku życia.

Bezlaktozowe diety monomeryczne

     Bezlaktozowe diety monomeryczne, określane też elementarnymi, charakteryzują się tym, że zawierają wyłącznie aminokwasy. Są przeznaczone przede wszystkim dla dzieci cierpiące na ciężką postać alergii na białko mleka krowiego.

Inne preparaty mlekozastępcze

     Mleka hipoalergiczne są preparatami o nieznacznym stopniu hydrolizy białek. Zawierają laktozę. Są stosowane w profilaktyce alergii na białko mleka krowiego. Mleka modyfikowane są przeznaczone dla niemowląt wykazujących skłonność do ulewań pokarmu. Diety polimeryczne ubogolaktozowe zawierają białko mleka krowiego. Są stosowane u dzieci cierpiących na przejściową nietolerancję laktozy. Diety polimeryczne bogate w MCT zawierają pełne białko mleka krowiego. Mają zastosowanie w przebiegu zespołu jelitowej utraty białka.