Dna moczanowa (zapalenie stawów, artretyzm, podagra, chiragra, gonagra). Co to jest? Objawy, zapobieganie, leczenie.

Udostępnij na:

     Dna mocznowa to popularna nazwa, której używa się do nazwania zapalenia stawów. Czasami używa się nazwy skaza mocznowa. Z kwasu moczowego mogą odkładać się kryształy moczanów, które zostają w organizmie powodują chorobę, chociaż powinny być wydalone z organizmu. Choroba może dać o sobie znać niespodziewanie, bez wcześniejszych symptomów. Atak choroby powoduje zazwyczaj niespodziewany uraz. Przyczyną ujawnienia się schorzenia jest też długotrwały stres. Czasami też długotrwały wysiłek czy zmęczenie może stać się przyczyną schorzenia. Tendencja do choroby to cecha dziedziczna, występuje kilka typów schorzeń między innymi chiagra, polega na chorobie stawów ręki, gonagra, która spowodowana jest zapaleniem stawu kolanowego.

Objawy

     Do podstawowych objawów należy nagły ból, który zaczyna promieniować na całe ciało, ponieważ zaczynają boleć stawy, ból się potęguje, szczególnie w nocy staje się nie do zniesieni, a także uczucie sztywnienia stawów. Może pojawić się gorączka, której towarzyszy zaczerwienienie, pojawiąjące się nad stawami. Można zauważyć, że struktura skóry zmienia się, staje się błyszcząca oraz przesuszona. Przebieg choroby bywa różny i jest to sprawa indywidualna, może różnie się nasilać. Gdy po raz pierwszy choroba zaatakuje, wówczas zazwyczaj dotyk jednego stawu, a objawy trwają kilka godzin. Choroba trwa kilka dni. Bywa, że może wystąpić pojedynczy atak choroby lub przeobrazić się w chorobę przewlekłą. Podczas choroby może pojawić się nadciśnienie tętnicze, cholesterol ma znacznie podwyższony poziom.

Zapobieganie

     W zapobieganiu choroby trzeba podkreślić wagę utrzymania właściwej wagi ciała, unikanie nadwagi to podstawa unikania schorzenia. Niezwykle niebezpieczny jest stres, sprawia, że organizm jest osłabiony i podatny na choroby. Poza tym należy zadbać o właściwą dietę, w której nie powinno być kawy, a spożywane produkty powinny mieć niską zawartość tłuszczu. Niewskazany jest alkohol, który może tylko zwiększyć ryzyko zachorowania na chorobę.

Leczenie

     Aby stwierdzić chorobę lekarz kieruje pacjenta na badania moczu, gdzie można zauważyć w stanie chorobowym podwyższoną ilość leukocytów, pojawienie się krwinek czerwonych i białka. Można wykonać badanie płynu stawowego, gdzie obecne są kryształy moczanu sodowego, to dowód istnienia choroby. Gdy lekarz zaleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego obserwuje się obrzęki okolic okołostawowych. Sprawdzoną metodą leczenia dny moczowej jest leczenie farmakologiczne, która sprawia, że ilość kwasu moczowego we krwi się obniża, niezbędny jest kontakt z lekarzem, który zapisze odpowiednie lekarstwa. Zaleca się unikanie aspiryny. U niektórych chorych dochodzi do powikłań, wynika to z wysokiego stężenia kwasu moczowego, który negatywnie wpływa na nerki, powodując w nich stany zapalne, niejednokrotnie w wyniku choroby dochodzi do pojawienia się kamieni w nerkach.