Dyspepsja (niestrawność). Co to jest? Objawy, zapobieganie, leczenie.

Udostępnij na:

     Dyspepsja nazywana jest inaczej niestrawnością to szereg objawów, które obserwuje się przy nieprawidłowościach w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego. Częstotliwość choroby chociaż badana nie jest dokładnie określona, ponieważ trudno określić liczbę chorujących, gdyż nie wszyscy podczas jej trwania udają się do lekarza, jednak te osoby, które zgłaszają problem lekarzowi stanowi około od 3 do 10 % ogółu pacjentów przyjmowanych w ośrodku.

Objawy

     Dyspepsja objawia się dolegliwościami, które są umiejscowione w nadbrzuszu. Dolegliwości promieniują na cały brzuch, powodując nieprzyjemny stan chorobowy. Do kolejnych objawów, ale towarzyszących trzeba zaliczyć nudności, uczucie sytości, tendencję do odbijania się, uczucie zbierania się na wymioty. Do kolejnych nieprzyjemnych symptomów choroby trzeba zaliczyć brak apetytu, zgagę, a także torsję, które są sygnałem poważnego stanu chorego.

Zapobieganie

     Właściwe nawyki żywieniowe oraz zachowania dotyczące jedzenie na pewno pomogą w zapobieganiu powstania niestrawności. Niewątpliwie w celu jej uniknięcie trzeba powstrzymać się od jedzenia potraw tłustych oraz ciężko strawnych, ich jedzenie sprawia, że zalegają w żołądku, bo organizm nie jest w stanie ich tak szybko strawić. Aby usprawnić trawienie trzeba wszystkie pokarmy dobrze pogryźć. Niewłaściwe jest i sprzyjające niestrawności jest zjadanie obfitych posiłków. Działanie niepożądane na żołądek obserwuje się, podczas przebywania w zadymionym pokoju. Nie powinno się także palić papierosów, dodatkowo drażnią żołądek. Osoby, które cierpią na nadwagę powinny zadbać właściwą wagę swego ciała, w przypadku otyłości należy się odchudzić. Zaleca się zjadanie kilku posiłków dziennie, około 5 do 7 dziennie, trzeba też pilnować, aby jedzenie było lekko strawne i nie obciążało żołądka. Nie można zjadać posiłków tłustych, unikać napojów gazowanych.

Leczenie

     Istnieje możliwość samodzielnego wyleczenia niestrawności, ale w tym celu należy zupełnie zmienić swoje nawyki żywieniowe. Trzeba pilnować optymalnej wagi ciała oraz unikać pokarmów ciężko strawnych. Różne są sposoby leczenia niestrawności, jest to uzależnione od jej przyczyn. W leczenie jeżeli skontaktujemy się z lekarzem zaleca się stosowanie leków, które mają za zadanie ograniczenie wydzielania kwasu solnego, który jest wytwarzany przez żołądek. Lekarze zapisują też lekarstwa, które mają na celu zwiększenie ruchów perystaltycznych. Osoby, które cierpią na objawy niestrawności, powinny skontaktować się z lekarzem, aby ustalić sposób leczenia.

     Symptomy niestrawności towarzyszą również podczas braków enzymów trawiennych, ale takie deficyty wymagają zastosowania specjalistycznego leczenia. Dzieje się tak, gdy osoba chora cierpi na zapalenie trzustki. Niektórzy cierpią na celiakię, czyli chorobę trzewną, wówczas niezbędne jest zastosowanie właściwego odżywiania, czyli usunięcie z produktów żywnościowych białka, które znajduje się w zbożach żyta, owsa, pszenicy czy jęczmienia. Jeżeli doszło do zaburzeń z powodu nieprawidłowości funkcjonowania flory bakteryjnej, wówczas potrzebne jest wsparcie w postaci antybiotyków.