Dysplazja szyjki macicy (CIN). Co to jest? Objawy, zapobieganie, leczenie.

Udostępnij na:

     Dysplazja szyjki macicy, to inaczej stan przedrakowy, który wymaga leczenia pod kontrolą lekarza – ginekologa. Aby stwierdzić stan chorobowy trzeba wykonać badania cytologiczne. Dysplazja szyjki macicy prowadzi do uszkodzenia komórek, które umieszczone są w macicy. Badanie cytologiczne pozwala na określenie stanu choroby, można wyróżnić łagodny CIN I, umiarkowany CIN II, ciężki CIN III, który jest już określany jako rak. Do dysplazji szyjki macicy dochodzi najczęściej wtedy, gdy następuje zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Wirusem można zarazić się podczas stosunków seksualnych, ponieważ jest przenoszony drogą płciową. Na dysplazję cierpią kobiety w różnym wieku, jednak najczęściej między 25 a 35 rokiem życia.

Objawy

     Właściwie trudno jest zaobserwować objawy choroby, jednak na pewno zapalenie szyjki macicy to sygnał, że ryzyko zachorowanie jest duże. Do podstawowych objawów można zaliczyć upławy, które charakteryzują się mało przyjemnych zapachem, poza tym obserwuje się krwawienie między cyklami menstruacyjnymi. Podczas stosunków seksualnych obserwuje się też niepokojące krwawienie. Mogą wstępować niepokojące bóle podbrzusza bez żadnej przyczyny. Często pacjentki skarżą się też na bóle w okolicy krzyża.

Leczenie

     W zależności od stopnia dysplazji stosuje się różne sposoby leczenia, jeżeli jest to niegroźny stan, wówczas stosuje się leki przeciwzapalne. Należy również monitorować stan chorego, w tym celu trzeba wykonywać badania kontrolne co kilka miesięcy. Jeżeli leczenie nie przynosi efektów, wówczas stosuje się bardziej radykalne środki, do których należy między innymi wypalanie uszkodzonego nabłonka. Współcześnie do szeroko stosowanych metod należy krioterapia, to znaczy zabieg leczenia przy pomocy zastosowania niskich temperatur. Dzięki temu zabiegowi usuwa się niewłaściwy nabłonek szyjki. Jeżeli mamy do czynienia z dysplazją III stopnia wówczas mamy do czynienia z rakiem szyjki macicy.

Zapobieganie

     Aby uniknąć dysplazji szyjki macicy trzeba dbać o ochronę przez zakażeniami wirusem, dlatego warto zatroszczyć się dbałość o stałego partnera podczas stosunków seksualnych, wówczas ryzyko zarażenia wirusem zmniejsza się. Poza tym powstaniu choroby sprzyja palenie papierosów, częste przewlekłe choroby, stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych. Na pewno niewskazane jest wczesne zajście w ciążę przed osiągnięciem pełnoletności. Aby zapobiec chorobie trzeba zadbać o dostarczenie organizmowi witaminy C. Zbyt niska zawartość prowitaminy A może również sprzyjać rozwojowi choroby. Nie sprzyja profilaktyce radioterapia okolic miednicy. Wstępowanie choroby w rodzinie, rajka szyjki macicy na pewno sprzyja powtórzeniu się choroby u rodziny.