Gastroskopia. Co to jest? Do czego służy? Jak się odbywa badanie gastrologiczne?

Udostępnij na:

     Gastroskopia jest badaniem wykonywanym przez lekarzy w celu wykrycia ewentualnych zmian w górnym odcinku przewodu pokarmowego. W ten sposób można sprawdzić stan żołądka i dwunastnicy. Obraz na monitorze uzyskuje się poprzez wprowadzenie przez usta endoskopu. Jest to giętki instrument zakończony układem optycznym, który przekazuje obraz z wnętrza organów. Podczas gastroskopii ocena się stan śluzówki. Jeśli istnieje taka konieczność można też pobrać wycinek tkanki do szczegółowego badania.

Do czego służy?

     Badanie ma na celu wyeliminowanie przyczyn występujących dolegliwości lub ich potwierdzenie. Na gastroskopię kieruje lekarz w przypadku pojawienia się zaburzeń przełykania takich jak zgaga, uczucie pieczenia w przełyku i problemy z przełykaniem. Uczucie dyskomfortu lub bólu w nadbrzuszu również powinno wzbudzić niepokój i kwalifikuje się do badania. Gastroskopię przeprowadza się również w przypadku podejrzenia żylaków przełyku, raka i pojawienia się polipów. Poza tym w przypadku krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego, przy podejrzeniu obecności ciał obcych i przy utracie masy ciała z niewyjaśnionych przyczyn. W niektórych przypadkach poprzez gastroskopię szuka się również przyczyny niedokrwistości. Zanikowe zapalenie żołądka oraz jego częściowa resekcja wymagają okresowych kontroli. Badaniem można wykryć owrzodzenie żołądka i dwunastnicy. Lekarze poprzez gastroskopię sprawdzają także efekty leczenia schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Jak się odbywa badanie gastrologiczne?

     Badanie gastrologiczne wykonuje obecnie wiele gabinetów prywatnych, które z reguły zapewniają pacjentowi większy komfort i przede wszystkim umożliwiają skrócenie oczekiwania na zabieg. Oczywiście wiąże się to z kosztami, które wynoszą około 150 – 250 zł w zależności od gabinetu i metody. Nowoczesna metoda polega na wprowadzeniu ultracienkiego endoskopu. Co najmniej 6 godzin przed planowanym badaniem trzeba powstrzymać się od jedzenia i picia. Najlepiej, jeśli ostatnim posiłkiem będzie kolacja, a gastroskopia zostanie przeprowadzona rano. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Lekarz pryska błonę śluzową gardła znieczulającym aerozolem. W niektórych gabinetach, z reguły prywatnych, czasami podaje się znieczulenie dożylne, które zapewnia jeszcze większy komfort badania. Środek podaje się po uprzednim założeniu wenflonu. Jeśli osoba badana posiada sztuczne uzębienie to musi je wyciągnąć. Pacjenta kładzie się na lewym boku, a pomiędzy zębami umieszcza się plastikowym ustnik. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie giętkiego wziernika. Rurka ma z reguły średnicę w przedziale od 7 do 10 mm. W momencie wprowadzania rurki lekarz prosi o przełknięcie śliny, co ułatwia wprowadzenie endoskopu. Jest to najbardziej nieprzyjemny moment dla pacjenta, któremu zwykle towarzyszy odczucie odruchu wymiotnego. Skoncentrowanie się na spokojnym oddychaniu może bardzo złagodzić nieprzyjemne odczucia towarzyszące zabiegowi.

     Po gastroskopii należy odczekać co najmniej godzinę zanim zacznie się jeść i pić. Najlepiej do całkowitego ustąpienia znieczulenia gardła. Wyniki gastroskopii są dostępne natychmiast. W czasie badania lekarz może od razu usunąć istniejące polipy i pobrać wycinek tkanki do badania histopatologicznego.