Głóg. Co to jest? Właściwości, działanie, zastosowanie.

Udostępnij na:

     Głóg należy do roślin krzewiastych. Czasem przybiera postać niewielkiego drzewka. Głóg może służyć za roślinę ozdobną. Jego czerwone owoce wyglądają efektownie. Jednak największą wartość stanowi ich zawartość, która posiada lecznicze właściwości. Na terenie Polski można spotkać dwa rodzaje głogu: jednoszyjkowy i dwuszyjkowy. Różnią się trochę wyglądem liści, odcieniem owoców i ilością pestek. We właściwości lecznicze zostały wyposażone oba gatunki. Krzewy rosną na terenie całej Europy, ale również w Afryce Północnej i Azji.

Właściwości, zastosowanie

     Głóg zawiera dobroczynne substancje takie jak garbniki, fitosterole, flawonoidy, związki karotenoidowe, związki trójterpenowe, wiązki kumarynowe, aminy i nukleozydy. Nie można zapomnieć również o witaminach, przede wszystkim PP i C. W celach leczniczych wykorzystuje się kwiatostany i owoce. Kwiaty zbiera się pomiędzy kwietniem a majem, a następnie suszy. Czas zbiorów owoców przypada na okres pomiędzy wrześniem a październikiem. Głóg jest znany przede wszystkim ze swojego zbawiennego wpływu na serce. Reguluje jego pracę. Mięsień sercowy kurczy się silniej, ale równocześnie maleje częstotliwość skurczów serca. Zaburzenia rytmu serca są wywołane różnymi przyczynami. Głóg poleca się najbardziej osobom cierpiącym na nadczynność tarczycy, która wywołuje problemy z sercem. Kobiety w okresie menopauzy również odczuwają różne dolegliwości tego organu. Głóg powinny pić wszystkie osoby w podeszłym wieku. Posiada także właściwości rozkurczające w stosunku do mięśni gładkich. Usprawniają działanie naczyń krwionośnych. Roślinę wykorzystuje się w leczeniu miażdżycy, ponieważ silnie oddziałuje na naczynia wieńcowe. Serce i cały układ naczynek krwionośnych, który doprowadza krew do mózgu zostają lepiej odżywione. Nadciśnienie tętnicze i choroba wieńcowa zaliczają się do chorób, których leczenie jest skutecznie wspomagane głogiem. Zaburzenia rytmu serca mogą mieć różne przyczyny. Jednym z nich jest długotrwały stres i napięcie nerwowe. Herbatka lub napar z głogu pomogą się wyciszyć.

     Głóg pomoże w przypadku skurczów jelit, a nawet macicy. Działa rozkurczowo również na drogi moczowe. W niektórych chorobach dochodzi do niedokrwienia mózgu i również w tym przypadku właściwości głogu są nieocenione. Ponadto stosuje się go w przypadku niezbyt intensywnych nerwobólów. W niezaawansowanej chorobie stawów i bólu kości może łagodzić dolegliwości. Długoterminowe i częste stosowanie głogu jest bezpieczne. Nie zanotowano skutków ubocznych.