Gonartroza, zwyrodnienie stawu kolanowego. Co to jest? Objawy, zapobieganie, leczenie.

Udostępnij na:

     Zwyrodnienie stawu kolanowego nazywane jest inaczej gonartrozą. Jest to choroba, która dotyka głównie kobiety starsze. Wyróżniamy dwa rodzaje zmian w stawach, pierwszy to pierwotny, nazywa się tak, gdy przyczyna choroby nie jest poznana. Drugi rodzaj wtórny, ma miejsce wtedy, gdy doszło do mechanicznego uszkodzenia kolana, który może przybrać postać złamania między -stawowego czy urazów aparaty więzadłowego, a także części skomplikowanego zespołu mięśniowo- szkieletowego kończyn oraz kręgosłupa, przez co tworzy się inny obszar obciążeń stawu kolanowego.

Przyczyny choroby

     Jedną z głównych przyczyn choroby jest niewłaściwa struktura stawu kolanowego, tym koślawość czy szpotawość, także choroby mające podłoże neurologiczne czy endokrynologiczne. W powstaniu choroby sprzyjają niewątpliwie wiek, nadwaga, niewłaściwe uprawianie sportów ze zbyt dużym obciążeniem stawów, także nasilające się wady w postawie. Choroba doprowadza do zniszczenia chrząstki stawowej, co dzieje się systematycznie przez wiele lat.

Objawy

     Podstawowe objawy obejmują bóle, które się pojawiają w obszarze stawu kolanowego, szczególnie są dokuczliwe podczas chodzenia po wzniesieniach, tam gdzie niezbędne jest uniesienie kolana oraz jego zginanie. Bóle nasilają się, gdy chory zaczyna zmagać się ciężkimi przedmiotami. W miarę rozwoju choroby można odczuwać dyskomfort podczas poruszania się, ponieważ występują duże bóle. Aby dokładnie rozpoznać chorobę należy przeprowadzić badanie rtg stawu kolanowego, artroskopię czy inne badania, które zleci lekarz prowadzący.

Leczenie

     Nie ma szansy na wyleczenie choroby. Leczenie polega głównie na ograniczenie rozwoju choroby, a także zmniejszenie dolegliwości bólowych. Trzeba podchodzić do leczenia choroby, mając na względzie wszystkie elementy choroby, dlatego trzeba zająć się leczeniem wszystkich dolegliwości wchodzących w jej skład. W zależności od stanu choroby oraz wieku choroba może przebiegać w różny sposób, a leczenie też będzie miało inny przebieg. Jeżeli chory ma nadwagę wówczas niezbędne jest zmniejszenie masy ciała, cierpiący na chorobę może sobie pomóc odciążając stawy przy pomocy laski lub kuli. Ważny jest też kontakt z fizykoterapeutą, który zaleci zestaw ćwiczeń, w tym może wspomóc leczenie poprzez zabiegi laserowe, pole magnetyczne itp. Do leczenia należy też wspomaganie się lekami, które zapewnią zmniejszenie bólów. W cięższych przypadkach obserwuje się ściąganie płynów nagromadzonych w kolanie, może dojść też do konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego. W skrajnych przypadkach lekarz ortopeda zaleci wszczepienie endoprotezy, dzięki czemu zmniejszy się ból oraz polepszą się możliwości poruszania. Czasami jest to jedyna metoda na stworzenie szansy na samodzielne poruszanie się chorego.