Jak leczyć krwiaki, siniaki?

Udostępnij na:

     Krwiaki są spowodowane przez niewielki wylew krwi z uszkodzonych naczyń krwionośnych do wnętrza ciała. Krwawienie jest krótkotrwałe i mało obfite. Zazwyczaj krwiaki powstają na skutek upadku, uderzenia w twardy przedmiot itp. Krwiakom często towarzyszy ból w stłuczonym miejscu, stan zapalny i obrzęk. Widoczna jest też zmiana kolorów w miejscu urazu od odcieni brązu, zieleni, ciemnej żółci, aż do całkowitego zniknięcia. Małe krwiaki można wyleczyć samemu, jednak większe urazy wymagają konsultacji chirurga.

Jak wyleczyć krwiaka?

     Małe krwiaki wchłaniają się same, ale można im w tym nieco pomóc. Przede wszystkim najlepiej od razu po stłuczeniu zastosować zimny okład, który ma za zadanie obkurczyć naczynia krwionośne i zminimalizować obszar wylewu krwi. Zimne okłady nakładamy nie bezpośrednio na skórę, ale przez materiał. Stosujemy je przez pierwsze 3 – 4 dni, a potem zastępujemy je okładami ciepłymi.

     Wspomagająco na wchłanianie krwiaka działają także dostępne bez recepty maści, żele i kremy na bazie heparyny. Dodaje się do nich również lecznicze substancje roślinne. Popularne leki na bazie heparyny to między innymi Hirudoid, Lioton 1000, Heparinum, Savarix i wiele innych.

     Wśród ziół stosowanych na krwiaki i wszelkiego rodzaju stłuczenia warto wspomnieć arnikę. Ekstrakt z arniki stosowany jako okład, działa przeciwzapalnie i pobudza ukrwienie tkanek. Arnika skutecznie wspomaga wchłanianie krwiaków i przyspiesza proces gojenia. Ekstrakt z arniki możemy kupić pod postacią płynu, maści i żelu. Są to między innymi: Arnical, Arcalen, Arnisol.

     Znikanie siniaka przyspieszy maść z korzeni żywokostu, albo stosowanie okładów z liści tejże rośliny. Kompres przygotowujemy w ten sposób, że liście zaparzamy w gotującej wodzie, następnie je studzimy i wkładamy pomiędzy warstwy gazy. Taki kompres przykładamy do siniaka i obwiązujemy bandażem.

     Aby wzmocnić naczynia krwionośne można zażywać preparaty z witaminą C i rutyną. Zapobiegają one pękaniu naczyń krwionośnych.

     Większość małych krwiaków goi się samoistnie w ciągu 7-10 dni. Stosując powyższe metody możemy nieco skrócić ten czas i zminimalizować ból towarzyszący krwiakom.