Jak uśmierzyć ból zęba? Jak go wyeliminować? Sposoby domowe.

Udostępnij na:

     Ból zęba. Coś, czego chcemy za wszelką cenę uniknąć. Każdego to nawiedziło przynajmniej parę razy w życiu i z pewnością nigdy to nie było przyjemne przeżycie. Powody są różne. Dziura w zębie, stan zapalny dziąseł, ukruszona plomba, odsłonięte szyjki czy źle wykonana robota dentysty. Nieważne czym to jest spowodowane, czym prędzej chcemy się tego pozbyć, a stomatolog nie zawsze jest pod ręką. Co w takim razie zrobić? Na szczęście jest parę sprawdzonych sposobów na uśmierzanie czy nawet eliminowanie bólu zębów.

     Zacznijmy może od nadwrażliwości na zimne bądź ciepłe rzeczy, jak soki, lody czy kawa. Ten nieprzyjemny, przeszywający ból pojawia się nagle, na przykład w czasie przyjemnego spotkania ze znajomymi. Spowodowane jest to odsłoniętymi szyjkami zębowymi. Najlepszym sposobem na leczenie, a także zapobieganie temu bólowi jest stosowanie dobrej pasty do zębów. Zdecydowanie najlepiej sprawdzi się w tym wypadku Sensodyne F lub Elmex „zielony”. Obie te pasty, choć są mało widoczne w telewizji czy gazetach są naprawdę dobre i specjalnie stworzone właśnie do walki z nadwrażliwością zębów. Cena? Około 10 – 14 złotych nie jest dużym wydatkiem, a przyniesie znaczną ulgę i pomoże na przyszłość.

     Dziura w zębie, a jest niedziela i 50 kilometrów do najbliższego dentysty? Na szczęście istnieje parę sprawdzonych sposobów, które znajdziemy w domowej kuchni.

     Przede wszystkim goździki. Przyprawa ta działa antyseptycznie i bardzo dobrze uśmierza ból. Jeżeli ząb jest dziurawy, jednego goździka można wsadzić bezpośrednio w ubytek. Można go też rozgryźć jeżeli dziura jest zbyt mała. Choć przyprawa ma intensywny, pikantny smak, z pewnością jest lepsza niż ból zęba. Jeżeli nie mamy goździków, w aptece można dostać olejek z tej przyprawy. Należy lekko rozrobić go z dowolnym olejem, na przykład słonecznikowym czy rzepakowym, na łyżeczce i nasmarować bolące miejsce. Bardzo silne bóle można potraktować nierozcieńczonym olejkiem.

     Te dwa sposoby są przeznaczone zdecydowanie dla osób dorosłych – wódka albo bursztyny w spirytusie. Recepta jest bardzo prosta. Nalewamy do kieliszka wódki, najlepiej schłodzonej i płuczemy nią usta, zwłaszcza w bolącym miejscu. Innym, sprawdzonym pomysłem jest nalewka bursztynowa, czyli bursztyny zalane spirytusem. Łowimy kawałek kamienia i wtykamy go w miejsce, gdzie jeszcze niedawno była plomba. Alkohol działa bakteriobójczo i uśmierzająco i zdecydowanie pomoże pokonać ból. Należy pamiętać, aby nie przesadzić z ilością wypitego alkoholu!

     Tabletki typu Apap czy Ibuprom to lekarstwa zawierające paracetamol albo ibuprofen. Osłabiają one działanie neuroprzekaźników odpowiedzialnych za ból. Jednak w przypadku bolącego zęba mogą one nie przynieść pożądanego rezultatu. Jeżeli ból jest spowodowany, na przykład, niedawnym leczeniem kanałowym, środki przeciwbólowe powinien przepisać lekarz.

     Innym, ciekawym sposobem na nieznośny ból zębów jest propolis, czyli rodzaj pszczelego wosku, który ma działanie bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne. Można go też stosować w przypadku paradontozy, która również nie należy do przyjemności. Propolis na ból zębów można stosować w dwóch postaciach – nalewki bądź nierozrobionej. O dokładniejszych proporcjach można przeczytać na tej stronie – http://www.pasieka.rostkowski.info/propolis.html

     W domowej apteczce możemy znaleźć jeszcze jeden sposób, dość ekscentryczny, ale zalecany przez niejedną babcię. Wystarczy pół ząbka czosnku. Wystarczy… Wsadzić go do ucha po przeciwległej stronie bolącego zęba. Czyli, jeżeli boli nas prawa szóstka, wsadzamy czosnek do lewego ucha. Kiedy już wszystko zawodzi, nie zaszkodzi spróbować i tego. W końcu, kiedy człowieka boli ząb, nie czuje się sobą i zrobi wszystko, aby nieznośny ból w końcu zniknął.

     Należy jednak pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u dentysty, który nie tylko uśmierzy ból zęba, ale i wyleczy go. Powyższe środki działają bakteriobójczo, ale tylko i wyłącznie doraźnie. W zepsutym zębie po jakimś czasie znowu pojawią się bakterie, które z chęcią zaatakują naszego zęba ponownie.