Jak usunąć kurzajki (brodawczaki)? Jak się ich pozbyć?

Udostępnij na:

     Kurzajki stanowią wywołane przez różnorodne wirusy brodawki. Brodawki są niestety bardzo zaraźliwe. Pozbycie się ich bywa również ciężki, ponieważ nie można ich z łatwością usunąć z powierzchni skóry. Kurzajki ogólnie rzecz ujmując są to naroślą o niezbyt przyjemnej powierzchni. Najczęściej występują na dłoniach. Jeśli znajdują się w okolicy paznokcia, a dana osoba paznokcie obgryza to kurzajki mogą przenieść się także na usta. Czasami mogą one sprawiać ból, jeśli na przykład wyrastają pod paznokciem i unosząc go nieznacznie.

     Problem kurzajek jest znany od wieków. Już kilkaset lat temu ludzie stykali się z takimi brodawkami i próbowali je zniszczyć za pomocą ludowych sposobów. Na szczęście, dziś medycyna i środki farmakologiczne oferują nam znacznie bardziej skuteczne metody. Nie oznacza to jednak tego, że tradycyjne i domowe metody całkowicie wyszły z użycia. Wręcz przeciwnie. Z kurzajkami można walczyć i to walczyć skutecznie w domu, za pomocą bardzo prostych narzędzi i metod. Bywają jednak takie brodawczaki, które są bardzo trudne do usunięcia, nawet przez dermatologów. Niezależnie od tego, jaką metodę usuwania wybierzemy, powinniśmy najpierw skonsultować się z lekarzem, a najlepiej z dermatologiem. Nie zawsze bowiem brodawka jest niegroźną kurzajką, czasami może okazać się to znacznie bardziej niebezpieczny wirus, którego nie da się tak szybko i bezboleśnie pozbyć. Dermatolog może także wziąć wycinek kurzajki i poddać ją badaniu, tak by mieć 100% pewność, że to jest niegroźna zmiana skórna. Jeśli jednak specjaliści będą uważać, że możemy podjąć walkę z brodawczakami, to należy do niej się solidnie i skrupulatnie przygotować.

     Kurzajki mogą pojawić się na skórze właściwie z dnia na dzień. Czasami bywa również tak, że samoistnie znikają i nie trzeba stosować żadnych metod, które miałyby służyć ich usunięciu. Jeśli brodawczak występuje na stopach to może znacznie bardziej uprzykrzać codzienne funkcjonowanie. Bywają bowiem one obcierane przez buty i spoczywa na nich ciężar całego ciała. Właśnie przez to, czasami mogą nawet utrudniać chodzenie. Często są one mylone z pęcherzami. Brodawczakami bardzo łatwo jest się zarazić. Może to nastąpić poprzez bezpośredni kontakt z osobą, która posiada te zmiany skórne lub też poprzez korzystanie ze wspólnych przedmiotów, takich jak kubek czy ręcznik. Te stany wirusowe mogą być także dziedziczne, dlatego jeśli w naszej rodzinie występował problem kurzajek, istnieje spore prawdopodobieństwo, że nas również dosięgnie.

     Jak jednak pozbyć się tych szpecących narośli. Sposobów jest bardzo wiele. Od tych najprostszych, które możemy stosować w domu, przez środki medyczne, aż do zabiegu wykonywanego w gabinecie dermatologicznym. Istnieje kilka alternatywnych metod pozbycia się kurzajek, które być może pozwolą nam uniknąć wizyty u dermatologa. Są to jednak sposoby, które nie odznaczają się dużą skutecznością, aczkolwiek warto spróbować je zastosować.

Jednym ze sposobów jest zastosowanie cytryny i octu. Skórkę z cytryny należy wrzucić do szklanki z octem i zostawić na co najmniej 24 godziny. Po tym czasie, należy wziąć kawałek octowej skórki i przyłożyć do kurzajki. Można dodatkowo zakleić ją plastrem. Skórką musi być w kontakcie z kurzajką co najmniej 2 godziny i kuracja musi być powtarzana przez kilka dni. U niektórych osób się do sprawdza i kurzajka sama odpada.

Kolejną metodą jest umieszczanie w podobny sposób na kurzajce ząbka czosnku, który musi puszczać swoje soki na brodawczaka. Niestety, obie te metody są dobre, ale tylko dla bardzo cierpliwych osób, ponieważ kuracja może trwać kilka tygodniu, a mimo to nie przynieść zadowalających efektów.

Skutecznymi metoda są maści, żele czy płyny, które są dostępne w aptekach bez recepty. Wszystkie te produkty najczęściej zawierają kwas salicylowy lub też mocznik, dzięki którym można pozbyć się tych mniej opornych kurzajek.

     Jeśli to nie przynosi efektów, pozostaje nam wizyta u dermatologa. Może on zacząć leczenie od przepisania silniejszych maści, które są dostępne tylko i wyłącznie na receptę. Jeśli i to nie przyniesie efektu to pozostaje poddać się zabiegowi w gabinecie. Tutaj także mamy kilka możliwości. Możemy zamrozić kurzajkę ciekłym azotem lub też poddać ją łyżeczkowaniu. Najpierw brodawczaki są zmiękczane za pomocą maści salicylowej, a następnie usuwane. To jednak nie zawsze przynosi oczekiwany efekt i niektóre zmiany wcale nie znikają. Jeśli tak się dzieje, to można zdecydować się na ostateczność w postaci specjalnych zastrzyków w kurzajkę. Polega to na tym, iż w kurzajkę wstrzykiwany jest specjalny płyn, tak zwany bleomycyn. Niestety, dużym minusem takiego zabiegu jest to, że jest on bardzo bolesny, aczkolwiek prawie w 100% skuteczny. Kolejnym minusem jest to, że w przypadku większej ilości kurzajek czeka nas większa ilość zabiegów, ponieważ jednorazowo usuwa się jedną lub dwie kurzajki. Czasami jednak zdarza się tak, że po ostrzyknięciu kilku brodawczaków reszta znika sama, bez konieczności wstrzykiwania w nich substancji. Nie wiadomo jednak dlaczego tak się dzieje. Kurzajki wciąż stanowią jedną z tajemnic medycznych.