Jasnota biała. Co to jest? Właściwości, działanie, zastosowanie.

Udostępnij na:

     Lamium album, czyli jasnota biała do złudzenia przypomina pokrzywę. Często jest też nazywana białą pokrzywką. Spotyka się też nazwy głucha lub martwa pokrzywka. Rośnie w niektórych państwach Azji, a w Europie jest rośliną powszechnie występującą. Również na terenie Polski spotyka się ją bardzo często. Ozdabiają ją białe lub kremowe kwiaty skoncentrowane w okółkach u nasady liści. Liście jasnoty pokrywają delikatne włoski, takie jak u pokrzywy, ale nie mają one właściwości parzących. W lecznictwie wykorzystuje się kwiaty.

Właściwości, zastosowanie

     Kwiaty jasnoty białej stanowią bogate źródło garbników, flawonoidów, saponiny, glikozydów, śluzu oraz kwasów wielofenolowych. Charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym i lekko ściągającym. Dzięki śluzowi mają właściwości powlekające. Oddziałują na regenerację uszkodzonego nabłonka. Z jasnoty białej warto skorzystać w przypadku chorób dróg oddechowych. Najważniejsze w tym przypadku jest jej działanie wykrztuśne. Okazuje się pomocna nawet w leczeniu cięższych infekcji takich jak zapalenie oskrzeli. Stosowanie rośliny zwiększa ilość oddawanego moczu i w związku z tym wykorzystuje się ją w zapaleniach dróg moczowych. Przynosi korzyści także w stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Pobudza przemianę materii i wspomaga działanie trzustki. Oprócz tego podkreśla się dobroczynny wpływ jasnoty w leczeniu chorób kobiecych. Bolesne i obfite krwawienia podczas miesiączki są wskazaniem do jej stosowania. Uszczelnia ściany naczyń włosowatych i zapobiega mikrokrwawieniom. Stosuje się ją nawet, gdy pojawiają się nieduże krwawienia maciczne. Pomaga również w likwidowaniu stanów zapalnych narządów rodnych. Zmniejsza upławy. Przy takich dolegliwościach stosuje się irygacje z naparu jasnoty.

     Ponadto roślina wykazuje lekkie działanie uspokajające. Może być pomocna w przypadku bezsenności i stanach rozdrażnienia. Pomaga wprawić się w stan odprężenia. Wzmacnia organizm osłabiony chorobami. Sprzyja jego regeneracji również po operacjach. Zwiększa wydolność serca. Podobnie jak większość ziół, może być też stosowana zewnętrznie. Przydaje się do przemywań i okładów, gdy rany nie chcą się goić. Wspomaga leczenie niektórych chorób skórnych. Stosuje się płukankę z naparu w przypadku stanów zapalnych jamy ustnej, gardła oraz krtani. Skutecznie likwiduje chrypkę.