Jasnota biała. Co to jest? Właściwości, działanie, zastosowanie.

     Lamium album, czyli jasnota biała do złudzenia przypomina pokrzywę. Często jest też nazywana białą pokrzywką. Spotyka się też nazwy głucha lub martwa pokrzywka. Rośnie w niektórych państwach Azji, a w Europie jest rośliną powszechnie występującą. Również na terenie Polski spotyka się ją bardzo często. Ozdabiają ją białe lub kremowe kwiaty skoncentrowane w okółkach u nasady liści. Liście jasnoty pokrywają delikatne włoski, takie jak u pokrzywy, ale nie mają one właściwości parzących. W lecznictwie wykorzystuje się kwiaty.

Właściwości, zastosowanie

     Kwiaty jasnoty białej stanowią bogate źródło garbników, flawonoidów, saponiny, glikozydów, śluzu oraz kwasów wielofenolowych. Charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym i lekko ściągającym. Dzięki śluzowi mają właściwości powlekające. Oddziałują na regenerację uszkodzonego nabłonka. Z jasnoty białej warto skorzystać w przypadku chorób dróg oddechowych. Najważniejsze w tym przypadku jest jej działanie wykrztuśne. Okazuje się pomocna nawet w leczeniu cięższych infekcji takich jak zapalenie oskrzeli. Stosowanie rośliny zwiększa ilość oddawanego moczu i w związku z tym wykorzystuje się ją w zapaleniach dróg moczowych. Przynosi korzyści także w stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Pobudza przemianę materii i wspomaga działanie trzustki. Oprócz tego podkreśla się dobroczynny wpływ jasnoty w leczeniu chorób kobiecych. Bolesne i obfite krwawienia podczas miesiączki są wskazaniem do jej stosowania. Uszczelnia ściany naczyń włosowatych i zapobiega mikrokrwawieniom. Stosuje się ją nawet, gdy pojawiają się nieduże krwawienia maciczne. Pomaga również w likwidowaniu stanów zapalnych narządów rodnych. Zmniejsza upławy. Przy takich dolegliwościach stosuje się irygacje z naparu jasnoty.

     Ponadto roślina wykazuje lekkie działanie uspokajające. Może być pomocna w przypadku bezsenności i stanach rozdrażnienia. Pomaga wprawić się w stan odprężenia. Wzmacnia organizm osłabiony chorobami. Sprzyja jego regeneracji również po operacjach. Zwiększa wydolność serca. Podobnie jak większość ziół, może być też stosowana zewnętrznie. Przydaje się do przemywań i okładów, gdy rany nie chcą się goić. Wspomaga leczenie niektórych chorób skórnych. Stosuje się płukankę z naparu w przypadku stanów zapalnych jamy ustnej, gardła oraz krtani. Skutecznie likwiduje chrypkę.