Kamienie na nerkach. Jak naturalnie rozpuścić i zmniejszyć kamienie nerkowe?

Udostępnij na:

     Mimo intensywnie prowadzonych badań przyczyny kamicy nerkowej nie są do końca znane. Nie wiadomo równie, dlaczego przebiega ona etapami wzmożonej aktywności oraz reemisji. U pewnej grupy chorych kamienie krystalizują się bardzo rzadko, u niektórych osób zaś wręcz przeciwnie. Oprócz warunków genetycznych wskazuje się na takie czynniki, jak dieta bogata w białko zwierzęce oraz zagęszczenie moczu, jako ryzyko powstania kamicy nerkowej. Ograniczanie spożywanych płynów, szczególnie w letnie upały może również stanowić przyczynę wystąpienia choroby.

     Kamica nerkowa jest chorobą pospolitą, występuję zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Nieco częściej dotyka mężczyzn i chłopców, natomiast mały wskaźnik zachorowań występuje u wegetarian. Ze względu na duże ilości spożywanego mięsa zwierzęcego Polska należy do krajów częstego występowania kamicy nerkowej. W warunkach niskiego pH oraz zastoju lub zalegania moczu inicjuje się proces, w wyniku którego powstaje jądro krystalizacji. Wokół niego tworzą się kolejne warstwy osadów.

     Najczęstszym typem kamieni są kamienie szczawianowo-wapniowe, Jądrem ich krystalizacji są najczęściej kryształy kwasu moczowego lub jego soli, które wytrącają się najczęściej w moczu o kwaśnym odczynie pH. Dieta obfita w białko zwierzęce stanowi w wyniki przemian metabolicznych powód powstawania dużej ilości kwasu moczowego oraz jego soli. Podobne warunki tworzą się w przebiegu chorób gorączkowych i leczenia nowotworów. Wysoka temperatura i poty powodują objawy odwodnienia i zakwaszenia.

     Leczenie kamicy nerkowej polega przede wszystkim na zapobieganiu jej nawrotom i usuwaniu istniejących kamieni. Ostre postaci choroby wymagają zastosowania antybiotyków, które jednak w przewlekłych przypadkach kamicy, nie dają pożądanego efektu i powinny być leczone w sposób naturalny. Naturalne sposoby leczenia kamicy koncentrują się wokół środków naturalnych i leków homeopatycznych. Stąd, warto zwrócić uwagę na rośliny o charakterze leczniczym, które mogą wspomóc profilaktykę powstawania kamicy nerkowej. Liście borówki brusznicy, czarnej porzeczki, brzozy i bzu połączone w odpowiednich proporcjach posiadają właściwości moczopędne i wpływają korzystnie na rozpuszczanie złogów powstających w nerkach.

     Nieocenione są również kompozycje ziół hamujących krystalizację moczu takich, jak rdest ptasi i skrzyp oraz nawłoć. Do łask powraca żurawina, której własności w leczeniu kamicy doceniano od dawna. Z czasem jednak wyszła nieco z mody, by dziś ponownie święcić swoje triumfy jako nieoceniona w pomoc w rozpuszczaniu kamieni nerkowych. Posiada ona właściwości alkalizujące mocz, a zatem może stanowić pomoc w leczeniu i profilaktyce kamicy szczawianowo-wapniowej.

     Obfite picie soku żurawinowego rozpuszcza i łagodzi napady kolki nerkowej. Udowodniono, że żurawina jest również cennym źródłem witamin i minerałów. Posiada duże zasoby witaminy C, dlatego jest zalecana przy przeziębieniach, ponadto żurawina zawiera naturalne antyoksydanty, dlatego może mieć szerokie zastosowanie.

     Innym sposobem przeciwdziałania powstawaniu kamicy nerkowej są lecznicze wody mineralne. Lecznicze działanie wód znane jest już od starożytności. W przypadku kamicy nerkowej również zaleca się przyswajanie dużej ilości płynów, szczególnie cenna jest woda mineralna. Tezę tę potwierdziła na naszym terenie Józef Krynicki, który odnalazłszy źródło wody leczniczej „Jan” zalecał ją w dolegliwościach kamicy nerkowej. Dziś zaliczmy do nich również wodę „Marysieńka”, „Józef”, „Anna”, Kinga”, które występują w różnych rejonach naszego kraju. Są to wody średnio- lub nisko zmineralizowane, które powodują moczopędność. W istocie płyny pomagają wypłukać powstające wskutek zakwaszenia lub innych przyczyn, złogi i redukują szansę na ich powstawanie. Minerały zawarte w wodach leczniczych pobudzają enzymy kierujące gospodarką wodną organizmu. Doświadczenia wykazały, że ubytek kamieni nerkowych jest czterokrotnie wyższy przy spożywaniu wody „Jan”. Zdolność wypłukiwania podnosi się, gdy woda zawiera domieszkę soli wapnia . Zatem, lekarze praktycy zwracają szczególną uwagę na konieczność stosowania krenoterapii po usunięciu kamieni, aby zapobiec nawrotów i zredukować wystąpienie infekcji.

     Jak widać, sposoby na profilaktykę oraz rozpuszczenie lub zmniejszenie kamieni nerkowych jest wiele. Warto więc dostrzec naturalne źródła składników i minerałów, które mogą tę walkę ułatwić i uczynić skuteczną. Jest to szczególnie ważne w dobie nadmiernego stosowania antybiotyków, na które organizm ludzki z czasem się uodparnia.