Katar. Jak leczyć?

Udostępnij na:

     Któż z nas nie zna uczucia gdy cieknie z nosa, boli głowa, zatoki i jest się ogólnie rozbitym. Niby to tylko katar, ale bardzo potrafi uprzykrzyć życie. Znane powiedzenie mówi, że „katar nieleczony trwa siedem dni a leczony tydzień” tak więc wychodzi na to, że po prostu trzeba go przeżyć. Warto jednak zastosować kilka sposobów, które zmniejszą dyskomfort, który towarzyszy tej przykrej dolegliwości.

     Katar jest infekcją wirusową tak więc nie wyleczymy go żadnym antybiotykiem. Możemy natomiast spróbować kuracji napotnej, czyli rozgrzewania organizmu. Trzeba wówczas pić dużo ciepłych płynów, najlepiej herbatę z cytryną albo sokiem malinowym, gdyż te składniki dodatkowo mają działanie przeciw przeziębieniowe. Dobrze robi także gorąca kąpiel po której najlepiej od razu położyć się do łóżka i zawinąć kołdrą. Bardzo ważne jest także moczenie stóp w gorącej wodzie z dodatkiem soli kuchennej.

     Kiedy katar jest bardzo uciążliwy dobrym lekarstwem jest kwas acetylosalicylowy czyli na przykład polopiryna. Polopiryna działa rozgrzewająco, przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo, napotnie i przeciwbólowo. Nie wolno podawać jej jednak małym dzieciom, a także nie powinny jej przyjmować kobiety w ciąży i karmiące piersią, gdyż może się to niekorzystnie odbić na dziecku.

     Skutki kataru znacznie łagodzi witamina C, którą można przyjmować zarówno w tabletkach jak i bezpośrednio w pokarmach na przykład w herbacie z cytryną. Witamina C ma właściwości wzmacniające ścianki naczyń krwionośnych dzięki czemu może nieco skrócić czas trwania kataru.

     Dużą ulgę przynoszą także krople, które można kupić w aptece bez recepty. Ułatwiają one oddychanie, ale nie wolno stosować ich dłużej niż trzy dni, gdyż mogą mieć wręcz odwrotny skutek i powodować ponowne zatkanie nosa.

     Domowym sposobem, który jednak nie działa na wszystkich są tak zwane „parówki”, czyli inhalacje. Do gorącej wody wsypujemy sodę oczyszczoną (łyżeczka na szklankę) i taki napar wdychamy. Jeśli nie mamy sody oczyszczonej zadziałać może też napar z majeranku.

     Podczas kataru bardzo ważna jest odpowiednia higiena nosa. Należy go często wydmuchiwać do chusteczek jednorazowych. Ponieważ katarem możemy zarazić inne osoby, lepiej nie prowadzić wówczas bujnego życia towarzyskiego.

     Niestety raz przeżyty katar nie uodparnia nas na całe życie. Raczej będzie nam on często towarzyszył zwłaszcza w jesiennej i zimowej porze roku. Dlatego trzeba wybrać swoją metodę leczenia, aby uciążliwy katar nie utrudniał nam zbytnio codzienności.