Koklusz (ksztusiec). Co to jest? Objawy, zapobieganie, leczenie.

Udostępnij na:

     Koklusz jest chorobą zakaźną układu oddechowego, której wystąpienie powoduje bakteria Bordetella pertussis.

Objawy

     Klasycznym symptomem choroby jest silny napad duszącego kaszlu, prowadzący do bezdechu lub wymiotów. Choroba przebiega trzyetapowo, dlatego też objawy są różne w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Pierwsza faza charakteryzuje się ostrym nieżytem nosa, gorączką i suchym kaszlem. Ponadto chory odczuwa rozbicie i jest osłabiony. W drugiej fazie pojawia się męczący i mokry kaszel, któremu mogą towarzyszyć wymioty, nadmierna potliwość i wyczerpanie. W trzeciej fazie napady kaszlu ustępują, a wraz z nimi wymioty i sinienie. Samopoczucie chorego poprawia się. Następuje okres rekonwalescencji.

Zapobieganie

     Aby zapobiec kokluszowi, należy stosować szczepienie ochronne. Ponadto powinno się przestrzegać zasad higieny. Bardzo ważne jest wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa osoba chora, aby zapobiec szerzeniu się choroby.

Leczenie

     Leczenie kokluszu opiera się na stosowaniu antybiotyków makrolidowych i ampicyliny oraz przeciętnie trwa mniej więcej dwa tygodnie. Niekiedy wymagane jest także leczenie pomocnicze, a mianowicie syropy mukolityczne i leki hamujące kaszel. Osoba chorująca na koklusz powinna jadać często, ale w małych ilościach oraz pić dużo wody. Powinna unikać stresujących sytuacji, ponieważ niepokój chorego nasila objawy choroby, między innymi kaszel i duszności. Należy dbać o to , aby powietrze w pokoju chorego nie było suche, za pomocą nawilżacza powietrza, albo poprzez powieszenie mokrego ręcznika na ciepłym kaloryferze.