Krążenie krwi. Jak je poprawić?

Udostępnij na:

     Prawidłowe krążenie krwi ma kluczowe znaczenie dla całości organizmu. Wpływa na ogólną jego kondycję i samopoczucie. Krążenie krwi umożliwia bowiem, przenoszenie substancji odżywczych i tlenu do poszczególnych części ciała. W przypadku zachwiania tego procesu cząstki zostają uwięzione i nie przedostają się do poszczególnych partii ciała, a zatem nie zostają tam dostarczone.

     Jednym z charakterystycznych objawów złego krążenia są zimne stopy i dłonie oraz ich cierpnięcie. To pierwszy znak, że z naszym krążeniem jest coś nie tak. Złe krążenie krwi jest oznaką powolnej przemiany materii, czasem jednak stanowi rezultat ekstremalnych temperatur.

     Typowe problemy związane z nieprawidłowym krążeniem krwi to nadciśnienie tętnicze, które stanowi duży problem dla osób w średnim wieku oraz żylaki będące wynikiem stwardnienia ścianek tętnic wskutek osadzania się na nich złego cholesterolu.

     Jednak, bez względu na przyczyny krążenie krwi można poprawić przy zastosowaniu naturalnych sposobów. Oczywiście najprostszym z nich jest stosowanie suplementów diety, które zawierających wapń, magnez, kwasy Omega-3, koenzym Q, witaminy C, E oraz witaminy z grupy B. Osoby, które sceptycznie podchodzą do wszelkich suplementów diety mogą zastosować w tym celu mieszanki popularnych ziół, które wpływają na poprawę krążenia krwi. Herbatka ziołowa z nagietka lekarskiego, zielone herbata stosowane regularnie przez określony czas skutecznie poprawiają krążenie. Podobne działanie mają również pieprz Cayenne, imbir lub wyciąg z głogu.

     Krążenie krwi poprawia również picie czerwonego wina, jest ono skuteczniejsze niż bezcenny błonnik. Zaś wino czerwone wzbogacone odrobiną rozmarynu potrafi zdziałać cuda. Warto również wzbogacić dietę o cebulę, oczywiście chodzi o cebulę surową, gdyż smażona lub blanszowana traci swoje własności.

     Hydroterapia ma także swój udział w poprawie krążenia krwi, jej najprostszą formą są naprzemienne – zimne i ciepłe – prysznice.

     Nie można zapomnieć o ćwiczeniach, codzienne spacery z pewnością wpływają na ogólne samopoczucie, ale mają zbawienny wpływ na nasze nogi. Czasem warto zdecydować się na masaż stóp lub rąk. Taki zabieg ma własności kojące mięśnie i stawy, jest skuteczny w walce ze stresem oraz poprawia znacząco krążenie krwi. Ostatnio coraz popularniejsze staje się także ziele marzanki wonnej zwanej też przytulią wonną. Zawiera ona kumarynę i niewielkie flawonoidy, które korzystnie wpływają na krążenie krwi w organizmie.

     Sposobów na poprawę krążenia krwi jest bardzo wiele i w zależności od potrzeby i predyspozycji można je stosować. Warto jednak sprawdzić, czy nie jest się uczulonym na jakiś składnik. Bezcenna może okazać się również konsultacja lekarska, jeśli bowiem złe krążenie ma podłoże chorobowe wymienione suplementy i zioła mogą nie dać spodziewanych efektów. Porada lekarska jest więc w takiej sytuacji niezbędna, aby uniknąć niepożądanych skutków. Zaś, zastosowaną kurację można wspomagać ziołami po uzgodnieniu z lekarzem, a wówczas efekt z pewnością będzie widoczny już po kilku dniach kuracji.