Krwawnik pospolity. Co to jest? Właściwości, działanie, zastosowanie.

Udostępnij na:

     Krwawnik pospolity to po łacinie Achillea millefolium. Występuje w niektórych partiach Ameryki Północnej. Jest często spotykany w Azji i Europie. W Polsce można go spotkać w różnych miejscach. Drobne kwiatki mają postać koszyczków tworzących baldachogrono. W celach leczniczych wykorzystuje się kwiaty i ziele.

Właściwości, zastosowanie

     Już Hipokrates odkrył lecznicze właściwości krwawnika. Roślina obfituje w następujące substancje: flawonoidy, garbniki, olejki eteryczne, cholinę, związki azulenowe, kwas mrówkowy i octowy. Krwawnik posiada również dużo soli mineralnych, z których wyróżnić należy przede wszystkim cynk i magnez. Hipokrates odkrył, że roślina jest użyteczna w leczeniu hemoroidów, ale w rzeczywistości ma szersze zastosowanie.

     Charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi. Wpływa też na zahamowanie rozwoju szkodliwych mikroorganizmów. Działa lekko przeciwskurczowo. Do ważniejszych właściwości należy działanie przeciwkrwotoczne. Pobudza funkcje przewodu pokarmowego. Powoduje zwiększone wydzielanie soków trawiennych, a także żółci.

     Krwawnikiem leczy się lub wspomaga główne leczenie w przypadku chorób dotyczących jelit i żołądka. Jeśli doskwiera nam niestrawność lub występują niewielkie skurcze jelit, krwawnik przyjdzie nam z pomocą. Roślina jest też ratunkiem dla osób cierpiących na brak apetytu. Zmniejsza wzdęcia. Wykorzystuje się ją w chorobie wrzodowej. W tym wypadku liczą się jej właściwości przeciwzapalne. Niewłaściwa dieta i siedzący tryb życia sprzyjają pojawianiu się przewlekłych zaparć. Krwawnik pomoże w uregulowaniu wypróżnień.

     Znajduje zastosowanie szczególnie w odniesieniu do chorób kobiecych. Pomaga zwalczyć intymne infekcje. Sięgnijmy po niego, gdy dręczą nas powracające upławy lub srom nieprzyjemnie swędzi. Krwawnik działa nie tylko przeciw bakteriom, ale również przeciw niepożądanym grzybom. Przyspiesza gojenie otarć i ochrania śluzówkę. Powinny go stosować również kobiety w okresie menopauzy, ponieważ przy pomocy naturalnych fitoestrogenów przywraca organizmowi naturalną równowagę.

     Jak większość ziół, krwawnik stosuje się również zewnętrznie. Przyspiesza gojenie, więc stosuje się go w przypadkach otarć, ran i stanów zapalnych skóry. Wspomaga leczenie stanów zapalnych błon śluzowych. Warto płukać nim gardło i jamę ustną, gdy pojawiają się różne infekcje. Wyciąg z rośliny spotyka się w kremach i maseczkach do twarzy, przed którymi stoi zadanie łagodzenia podrażnień. Czasem pojawia się w pastach do zębów lub szamponach.