Kwas borowy (borny). Co to jest? Jakie ma zastosowania?

Udostępnij na:

     Kwas borowy inaczej nazywany jest kwasem bornym. Został odkryty i rozpowszechniony w XVIII wieku przez niemieckiego chemika- Homberga, znalazł on szerokie zastosowanie w medycynie oraz przemyśle. Występuje w przyrodzie w małych ilościach, przybiera raczej postać soli w minerałach.

     Kwas borowy to środek ogólnodostępny, który można kupić bez recepty w aptece. Ma konsystencję płynną, rzadką. Jest to kwas nieorganiczny, który ma kształt kryształków o barwie białej, które są rozpuszczalne w wodzie. Charakteryzuje się odczynem kwaśnym. Ma działanie bakteriobójcze, z tym, że musi być to roztwór wodny kwasu borowego około 3 %. Dzięki czemu jest wykorzystywany do konserwowania żywności. Po stwierdzeniu jego negatywnych skutków zostało zabronione jego stosowanie.

Zastosowanie kwasu borowego

     Kwas borowy ma olbrzymie zastosowanie w przemyśle, szczególnie jest tu mowa o produkcji farb czy emulsji do malowania, znajduje zastosowanie w przemyśle drzewnych, do konserwacji drewna. Poza tym jest nieocenionym środkiem, który wykorzystuje się do wyrobu szkła.

Działanie kwasu borowego

     Kwas borowy to preparat o działaniu wysuszającym oraz ściągającym. Dużym plusem jest łatwość z jaką jest absorbowany przez skórę, jednak trudniej pozbyć się go z organizmu. Odkłada się i trudno jest wydalić kwas borowy. Może dojść w konsekwencji do uszkodzenie nerek oraz wpłynąć na system nerwowy. W związku z tym istnieje bezwzględny zakaz używanie tego środka przez dzieci, oraz na otwarte rany.

     Kwas borowy znalazł zastosowanie podczas zapalnych stanów skóry, gardła czy zapalenia spojówek oraz powiek. Używanie kwasu borowego ma swoją szeroką tradycję, jako środka odkażającego, jednak w obliczu pojawieniu się wielu preparatów bezpieczniejszych jest coraz mniej stosowany. Używany najczęściej jest do odkażania ran poprzez ich przemywanie wacikiem z nasączonym preparatem kwasu borowego, także podczas otarć zewnętrznych naskórka, czasami stosowany po oparzeniach. Stosuje się go płukania gardła w stanach zapalnych oraz przemywania spojówek podczas zapalenia. Czasami polecany był przez ginekologów do irygacji.