Masaż pleców. Jak prawidłowo zrobić (wykonać)?

Udostępnij na:

     Życie w biegu i codzienne narażanie się na sytuacje stresowe sprawia, że często nasze mięśnie się napinają i przy takim trybie życia mogą doprowadzać do bólów pleców. W takich sytuacjach ogromnym ratunkiem, a także chwilą relaksu może okazać się masaż pleców.

     Masaż pleców nie wymaga ogromnych umiejętności i może go właściwie wykonać każdy, we własnym domu. Warto poznać jednak pewne techniki czy czynności, które sprawią, że masaż będzie miał charakter odprężający. Zanim jednak zabierzemy się do wykonywania tych czynności, należy sprawdzić, czy u danej osoby nie występują przeciwwskazania do masażu grzbietu.

     Do elementów, które są niewskazane u osoby masowanej jest przede wszystkim temperatura ciała przekraczająca 38 stopni Celsjusza, tendencja do występowania krwotoków, ostre stany zapalne, wady serca, tętniaki, menstruacja u kobiet, kamica nerkowa, choroby jelit czy wrzody. Oczywiście, tylko i wyłącznie lekarz jest w stanie wskazać takie elementu, które mogą uniemożliwiać wykonanie masażu czy też szkodzić osobie masowanej. Są to jednak skrajne sytuacje i jeśli osoba cierpi na jakieś schorzenie na pewno nie zgodzi się na wykonanie masażu. We wszystkim innych przypadkach masaż jest jak najbardziej wskazany i bardzo często ma także walory lecznicze. Jednak warto skupić się na takim masowaniu, które można wykonać w domu po ciężkim dniu pracy czy też stresach dnia codziennego.

     Ważną kwestię stanowią warunki, w jakich będziemy wykonywać masaż. Nie potrzeba nam specjalistycznego sprzętu czy też kosmetyków. Wskazane jednak by osoba masowana mogła swobodnie położyć się na płaskim obiekcie. Może być to większe łóżko lub też długi stół z wyłożonym materacem. Przyda się także olejek. Masowanie całkowicie suchej skóry jest bowiem niewygodne oraz nieprzyjemne, dlatego wcześniej zadbajmy o to, by mieć pod ręką olejek lub też oliwkę, która znacznie upłynni ruchu po plecach. Podstawową czynnością przy masażu jest głaskanie pleców. Pamiętajmy o tym, że każdy masaż powinien się zaczynać oraz kończyć właśnie głaskaniem. To pozwala przygotować mięśnie na inne czynności, a także po masażu pozwala na ich złagodzenie i odprężenie. Głaskanie może być wykonywane na różne sposoby. Można to robić całymi dłońmi lub na przykład kciukami. Po pierwszej fazie masaż pleców może być podzielony na cztery główne elementy. Jest to rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie i na koniec oczywiście głaskanie.

     Rozcieranie jest bardzo ważnym elementem całego masażu, ponieważ pozwala na rozgrzanie wszystkich mięśni. Wiele osób zaznacza, że jest to jednak z najprzyjemniejszych części masażu. Ciało masuje się za pomocą kolistych ruchów, zważając, by wykonywać co najmniej trzy ruchy koliste w jednym miejscu. Ważnym elementem jest tu stopień nacisku. Powinien on się zwiększać przy każdym „kółku” wykonywanym na plecach. Tak więc trzecie kółeczko jest znacznie silniejsze od drugiego i pierwszego. Rozcieranie powinno następować od okolic pasa i przesuwać się w górę, aż do barków. Jeśli dojdziemy już do barków, należy ponownie zejść do pasa i wykonać rozcieranie ponownie. Czynność powinna być właśnie powtórzona dwa razy. Po tym czasie, można już przejść do kolejnej fazy masażu, a mianowicie do ugniatania.

     Ugniatanie stanowi bardzo zaawansowany etap masażu, ponieważ może być podzielony na kilka mniejszych elementów. Zaliczamy do nich ugniatanie poprzeczne, uciskanie, ugniatanie podłużne czy też rolowanie. Ugniatanie poprzeczne polega na wykonywaniu ruchów od samego kręgosłupa, aż po boki pleców. Ugniatamy za pomocą kciuka oraz reszty palców, między którymi powinien znaleźć się kawałek skóry. Ugniatanie poprzeczne wykonuje się podobnie, z tym że wykonujemy je od pasa, aż do barków, podobnie jak w przypadku rozcierania.

     Uciskanie następuje kciukiem i odbywa się wzdłuż kręgosłupa, aż to ucisku na kręgi szyjne. Rolowanie skóry odbywa się poprzez uchwycenie jej kawałka pomiędzy kciuk i resztę dłoni, a następnie rolowaniu skóry ku górze, aż do barków. Jedną z ostatnich czynności wykonywanych podczas masażu jest oklepywanie.

     Oklepywanie następuje poprzez bardzo szybkie ruchy dłoni, ułożone tak, by stanowiły krawędź. Zawsze uderza się w mięśnie poprzeczne pleców. Należy do robić bardzo energicznie i sprężyście. Siła oklepywania powinna być dość duża, jednak nie należy sprawiać bólu masowanemu. Niezwykle istotną kwestią w tej czynności jest to, by nigdy, pod żadnym pozorem, nie dopuścić do oklepywania nerek. Starajmy się więc unikać tych okolic.

     Czynnością zamykającą jest oczywiście ponowne głaskanie. To czas, kiedy plecy oraz całe mięśnie mają okazję się wyciszyć i nieco „odpocząć” po wszystkich zabiegach. Całkowity czas masażu nie jest określony przez specjalistów, jednak uważa się, że dobry masaż powinien trwać około godziny. Nie należy się spieszyć w tym przypadku, tylko skupić na poszczególnych czynnościach, tak by sprawić jak najwięcej radości osobie masowanej.

     Innym pomysłem na masaż jest masaż relaksacyjny, który wprawia w dobry nastrój i odpręża cały kręgosłup. Możemy spotkać się z różnymi technikami masażu relaksacyjnego pleców. Przedstawiona poniżej metoda jest bardzo prosta i świetna zwłaszcza dla par.

     Osoba masowana kładzie się na brzuchu na wygodnym podłożu, najlepiej łóżku. Ręce musi ułożyć wzdłuż tułowia a głowę w wygodnej pozycji. Osoba, która będzie wykonywać masaż staje lub siada obok na wysokości pupy osoby masowanej. Kładzie dłoń na dolnym odcinku pleców, tuż nad pupą osoby masowanej. Dłoń ma być ułożona prostopadle do pozycji ciała osoby masowanej. W takiej pozycji osoba masująca zaczyna bujać masowanego na boki, najpierw powoli i delikatnie, a potem nieco szybciej. Szybkość należy dostosować do preferencji osoby masowanej. Taki masaż pomaga na rozluźnienie mięśni pleców, a poza tym jest przyjemny w całej swej prostocie. Nie trzeba mieć żadnych umiejętności aby móc go wykonać. Do takiego masażu nie są potrzebne olejki, osoba masowana może być w ubraniu, nie naruszamy w żaden sposób jej intymności jeśli za bardzo się nie znamy.

W przypadku gdy osoba której robimy masaż jest nam bliska, możemy włączyć ulubioną muzykę, spokojną i relaksującą, zapalić świece, albo kadzidła zapachowe. Przyjemnym dodatkiem jest również zaproponowanie osobie masującej tak zwanej wizualizacji. Polega ona na tym, że osoba która wykonuje masaż w jego trakcie opowiada historię, którą masowany ma sobie wyobrazić. Na przykład ”zamknij oczy i wyobraź sobie, że jesteś na pięknej plaży, słońce ogrzewa twoje ciało, słychać delikatny szum fal itp.” W tym wypadku fantazja i wyobraźnia nie mają granic, poza tym, że ma to być historia przyjemna. Ten prosty masaż relaksuje, odpręża i daje ulgę plecom po męczącym dniu.

     Jeśli chcielibyśmy poznać tajniki profesjonalnego masażu, można udać się na specjalne kursy wskazujące najważniejsze techniki masowania. Po takim kursie można uzyskać certyfikat masażysty i robić to w sposób profesjonalny.