Nadżerka szyjki macicy. Co to jest? Objawy, zapobieganie, leczenie.

Udostępnij na:

     Nadżerka to nic innego jak ubytek nabłonka błony śluzowej, w tym przypadku, jeśli chodzi o nadżerkę szyjki macicy, ubytek występuje właśnie na tym organie. Jest to najczęstsze schorzenie, jeśli chodzi o choroby szyjki macicy, które spotyka około 25 procent kobiet. Wiekowy przedział to 25-35 lat. Zwykle występuje wraz z zapaleniem szyjki macicy, spowodowanym wirusami lub bakteriami.

Objawy

     Nadżerka szyjki macicy należy do schorzeń, które nie dają jasnych objawów, a jej wykrycie wiąże się z czystym przypadkiem. Niewielkimi objawami, które mogą być sygnałem o zmianach, jakie zachodzą w organizmie, są upławy o najczęściej niemiłym zapachu, o barwie białej, żółtej lub zielonkawej. Inne objawy które mogą świadczyć o problemie tego typu to na przykład bóle w odcinku krzyżowo-lędźwiowym, plamienia między okresami czy też bóle w dole brzucha. Należy dodać, iż nieleczony stan chorobowy może doprowadzić do innych poważniejszych chorób, nawet do nowotworu.

Leczenie

     Leczenie nadżerki szyjki macicy jest bardzo rozległe, istnieje wiele metod, zazwyczaj bardzo skutecznych i nie przynoszących żadnych negatywnych skutków. Po pierwsze leczenie farmakologiczne. Inny rodzaj to leczenie chemiczne, najmniej skuteczne. Polega na niszczeniu nadżerki środkami chemicznymi, jednak wymagane jest co najmniej kilkukrotne powtórzenie zabiegu. Jest to niewątpliwie bardzo żmudne, a co za tym idzie, najrzadziej stosowane. Innym sposobem jest fotokoagulacja, czyli innymi słowy usuwanie nadżerki za pomocą promieniowania podczerwonego, powoduje szybkie obumarcie komórek nadżerki. Co ciekawe, pacjentka może w czasie trwania zabiegu obserwować wszystko na monitorze. Jest to zabieg bardzo chwalony, bowiem jest bezbolesny, szyjka macicy krótko się goi, a zabieg można przeprowadzić nawet u pacjentki w ciąży, bez większego ryzyka. Następnie warto wymienić krioagulację, czyli zamrażanie komórek nadżerki temperaturą dochodzącą do minus 150 stopni. Metoda bezbolesna, skuteczna, pod warunkiem, że zostanie wykonana przez doświadczonego lekarza. Elektrokoagulacja- następny zabieg, czyli tak zwane wypalenie komórek. Posiada jednak wiele wad, jest to zabieg bardzo nieprzyjemny dla pacjentki.

Zapobieganie

     Aby zapobiec zachorowaniu na tę nieprzyjemną przypadłość, należy przede wszystkim zadbać o to, by odpowiednio wyleczyć wszystkie stany zapalne dróg rodnych. Należy w tym okresie być w stałym kontakcie z lekarzem ginekologiem i stosować się do jego zaleceń. Jakiekolwiek zaniechania z naszej strony mogą stać się przykrym doświadczeniem. Należy ponadto wyeliminować wszelkie czynniki ryzyka, nadżerka spowodowana może być urazami mechanicznymi, na przykład przy użyciu tamponu, a także infekcjami, które tworzyć mogą się na przykład w przypadku nie wymienienia tamponu. Niebezpieczne są również wszelkiego rodzaju środki chemiczne, w dzisiejszych czasach bardzo popularne. Najważniejsze jest natomiast zachowanie podstawowych zasad higieny przy stosunku seksualnym, duża ilość partnerów w tej kwestii także przemawia na niekorzyść .