Nowotwór złośliwy (rak) sromu. Co to jest? Objawy, zapobieganie, leczenie.

Udostępnij na:

     Rak, czyli nowotwór złośliwy sromu powstaje i rozwija się najczęściej poprzez naciekanie sąsiednich tkanek. Umiejscawia się on w pochwie, cewce moczowej, pęcherzu moczowym i w odbycie. Rak sromu to rzadka choroba jednak bardzo poważna. Może mieć bowiem wpływ na życie seksualne kobiety. Jest to choroba bardzo bolesna. Jeśli wykryje się ją stosunkowo wcześnie jest bardzo prawdopodobne leczenie bezoperacyjne. Nowotwór sromu daje przerzuty drogą naczyń chłonnych do węzłów chłonnych pachwinowych, a dalej do węzłów chłonnych miednicy.

     W przebiegu raka sromu rzadko występują dalsze przerzuty drogą naczyń krwionośnych do mózgu czy płuc. Nowotwory złośliwe sromu stanowią ok. 5% wszystkich nowotworów złośliwych narządu płciowego i najczęściej dotyczą kobiet po okresie klimakterium. W ostatnich latach zaobserwowano zwiększenie odsetka występowania zarówno stanów przednowotworowych, jak i nowotworów złośliwych sromu głównie u kobiet młodych, tj. w okresie rozrodczym. W patogenezie raka sromu bierze się pod uwagę udział przewlekłej infekcji bakteryjnej bądź wirusowej. Głównym czynnikiem jest prawdopodobnie wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Rakowi sromu często towarzyszą tzw. dystrofie sromu, które nie są jednak uważane za zmiany przedrakowe, o ile nie stwierdza się w ich obrębie zmian dysplastycznych (VIN). Należą do nich dystrofia przerostowa i dystofia zanikowa (liszaj twardzinowy sromu).

Objawy

     Jednym z objawów może być świąd sromu. Jednak świąd mogą wywoływać też inne czynniki, również nie wszystkie widoczne na sromie zmiany mają charakter nowotworowy. Swędzenie takie kobiety chore odczuwają dłużej niż miesiąc. Innym symptomem jest dyskomfort odczuwany przez kobietę podczas stosunku płciowego. Przy tej chorobie występuje również ostry ból w okolicy sromu. Ponadto pojawia się pieczenie, zaobserwować również można suchość pochwy. Często występuje również guz sromu; rak objawia się również jako niegojące się owrzodzenie. W stanach bardziej zaawansowanych mogą być również wyczuwalne węzły chłonne pachwinowe. Oprócz tego u chorej kobiety występują krwawienia z pochwy, które są niezwiązane z krwawieniem miesięcznym. Do widocznych symptomów tej choroby należą również rozmaite znamiona, takie jak pieprzyk, który pojawia się w okolicy sromu.

Leczenie

     Leczenie nowotworu w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania choroby. Jeśli lekarz stwierdzi nieprawidłowy stan obszaru sromu, może pobrać próbkę tkanki do badania, czyli biopsję. Tylko w ten sposób można sprawdzić czy zmiana chorobowa to rak sromu. Rak sromu zwykle jest leczony chirurgicznie, poprzez radioterapię, chemioterapię lub farmakologicznie. Rodzaj operacji zależy od wielkości, głębokości i rozprzestrzenienia raka. Lekarz najpierw bada wszystkie argumenty za i przeciw zanim dopuści do operacji.  Jeśli rak sromu zostanie wykryty wcześnie jest 90% szansy na zupełne wyleczenie go. Kluczem do tego jest szybkie zgłoszenie się do lekarza i przeprowadzenie biopsji. Po zakończeniu leczenia może być konieczność dalszego obserwowania organizmu.

Zapobieganie

     Zapobieganie ogranicza się częstych wizyt u ginekologa w celach kontrolnych.