Nowotwór złośliwy (rak) szyjki macicy. Co to jest? Objawy, zapobieganie, leczenie.

Udostępnij na:

     Nowotwór złośliwy szyjki macicy to jeden z około dwustu typów nowotworów rozwijających się w obrębie szyjki macicy. Rak szyjki macicy rozwija się, kiedy uszkodzone komórki nabłonka zakażone wirusem HPV zaczynają się dzielić bez kontroli. Komórki te mogą się gromadzić w jednym miejscu tworząc guz. Guzy łagodne nie naciekają i z reguły są nieszkodliwe. Guzy złośliwe, jak na przykład rak, mogą naciekać okoliczne tkanki i stanowić poważne zagrożenie dla życia. Za powstawanie raka szyjki macicy odpowiedzialne są niektóre typy wirusa brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus ten występuje powszechnie we wszystkich populacjach na całym świecie, około połowa ludzi w jakimś punkcie swojego życia ulega zakażeniu HPV. Ponad 2/3 przypadków raka szyjki macicy spowodowane jest przez typy wirusa HPV 16 i 18. Przyjmuje się, że do powstania raka szyjki macicy prowadzić mogą pewne zachowania kobiety, lub przebyte przez nią choroby. Do czynników mogących wywołać raka należą: zakażenie wirusami HPV, zakażenie wirusem opryszczki, stany zapalne narządu rodnego wywoływane innymi czynnikami, palenie papierosów, wczesne rozpoczęcie życia seksualnego, liczne ciąże i porody lub przebyta radioterapia okolicy miednicy małej.

Objawy

     Zanim rozwinie się właściwy rak szyjki macicy, w nabłonku powstaje wiele form pośrednich. Pierwszą z nich jest metaplazja nabłonka, następnie dochodzi do dysplazji komórek, potem powstania raka In situ (czyli miejscowego, którego wycięcie zapobiega rozwojowi nowotworu), a dopiero potem raka inwazyjnego. Większość kobiet ze zmianami przedrakowymi nie ma charakterystycznych objawów; jedyne występujące objawy mogą być związane z zapaleniem szyjki macicy. Rak szyjki na podłożu zmian przedrakowych rozwija się przeciętnie od 3 do 10 lat. Symptomy są nieswoiste, do najczęściej zgłaszanych należy między innymi krwiste upławy o nieprzyjemnym zapachu. Oprócz tego pojawiają się krwawienia międzymiesiączkowe. Krwawienia mogą pojawiać się również po stosunku. U chorych kobiet występują również bóle podbrzusza i w okolicy krzyżowo – lędźwiowej. Nowotwór szerzy się lokalnie przez naciekanie sąsiadujących tkanek i narządów. Nacieka przymacicze i ścianę miednicy małej; bezpośredni ucisk guza na moczowody może prowadzić do ich niedrożności skutkującej wodonerczem, roponerczem, odmiedniczkowym zapaleniem nerek i mocznicą. Naciekanie odbytnicy prowadzi do wytworzenia przetoki. Rak może też naciekać ścianę pęcherza moczowego oraz pochwę, rzadziej trzon macicy.

Leczenie

     Tok leczenia w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania choroby. Wśród metod leczenia wyróżnia się postępowanie chirurgiczne, zarówno oszczędzające, jak i zabiegi radykalne. Ponadto stosuje się również radioterapię, chemioterapię oraz leczenie skojarzone, chirurgiczne z radioterapią, chemioradioterapia, chirurgia i chemioterapia.

Zapobieganie

     To przede wszystkim regularne badania ginekologiczne i cytologiczne. Czas między regularnymi badaniami – przyjęty w badaniach masowych dotyczących wykrywania stanów przedrakowych i wczesnych stadiów raka – wynosi 3 lata. Przyjęto, że jest to okres, w którym nie powinien się rozwinąć rak inwazyjny. Przedinwazyjny czasem się ujawnia, ale można z nim skutecznie walczyć.