Nowotwór złośliwy (rak) wątroby. Co to jest? Objawy, zapobieganie, leczenie.

Udostępnij na:

     Nowotwór złośliwy wątroby stanowi 85 procent nowotworów wątroby pochodzenia pierwotnego. Pochodzenie wtórne związane jest natomiast z przerzutami. Do grupy ryzyka należą mężczyźni, stanowią około 75 procent pacjentów, w przedziale wiekowym od 50 do 70 roku życia. Oprócz płci i wieku czynnikiem ryzyka jest marskość wątroby, która podobnie jak rak wątroby wywołana może być zapaleniem wątroby typu B oraz C. Do popularnych już czynników należy spożywanie dużych ilości alkoholu. Narażone są także kobiety, które przyjmują doustne środki antykoncepcyjne, a także osoby cierpiące na wszelkie choroby metaboliczne. Popularne aflatoksyny również przyczyniają się do rozwoju tego typu nowotworu. Wznowienie choroby po pięciu latach występuje niemal w stu procentach przypadków.

Objawy

     Objawy we wczesnym stadium choroby przeważnie nie występują, chyba że związane są one ze wcześniej rozpoznaną marskością albo zapaleniem wątroby typu B czy też C. W późniejszej fazie choroby dostrzec można zaburzenia łaknienia, bóle brzucha, zwłaszcza po jego prawej stronie, uczucie ciężkości. Ponadto wątroba jest twarda, bolesna, co można łatwo wyczuć, powiększona jest także śledziona. Zaobserwować można także obrzęk kończyn, szczególnie dolnych oraz żółtaczkę. Występują jednocześnie także inne objawy charakterystyczne dla innych rodzajów nowotworów, mowa tu o stałym poczuciu zmęczenia, ospałości, braku energii życiowej oraz wiele innych.

Leczenie

     Całkowitą szansę na wyleczenie mają osoby, u których nowotwór został wykryty stosunkowo wcześnie, kiedy istnieje jeszcze możliwość całkowitego wycięcia nowotworu wraz z niektórymi segmentami wątroby. Możliwe to jest niestety jedynie u jednej trzeciej chorych. Lepsze efekty są obserwowane przy jednoczesnym zastosowaniu chemioterapii i radioterapii, wszystko zależy jednak od wielkości guza oraz odporności organizmu pacjenta. Stosuje się dodatkowo tak zwane leczenie paliatywne, które pozwala na zmniejszenie niektórych objawów. Jest to między innymi endoskopowe protezowanie zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych, założenie cewnika do wewnątrzwątrobowych dróg żółciowych, krioterapia guzów wątrobowych, doguzowe iniekcje alkoholu oraz laserowa hypertermia.

Zapobieganie

     Jedną z przyczyn raka złośliwego wątroby jest marskość wątroby wywołana spożywaniem dużych ilości alkoholu, a także zapalenie wątroby typu B i C. To główne czynniki ryzyka, których trzeba unikać. Zapalenie wątroby jest chorobą wirusową, której możemy się nabawić drogą płciową, poprzez częste zmiany partnerów seksualnych oraz przypadkowe znajomości. Jest to drugi najgroźniejszy wirus przenoszony w ten sposób, zaraz po wirusie HIV. Warto więc zadbać o swoją przyszłość, a głównie o przyszłość swoich dzieci, bowiem tego typu wirusem można zarazić się także od matki podczas porodu. Nie należy także spożywać produktów, które zawierają groźne aflatoksyny, obecne w spleśniałym zbożu. Kobiety mogą zniwelować ryzyko zachorowania poprzez rezygnację z doustnych środków antykoncepcyjnych, których groźny wpływ może spowodować raka wątroby.