Osteofitoza trzonów kręgowych. Co to jest? Objawy, zapobieganie, leczenie.

Udostępnij na:

     Osteofitoza trzonów kręgowych to schorzenie, a w zasadzie zmiana zwyrodnieniowa spowodowana zmianami mechanicznymi, a także biologicznymi komórek. Prowadzi to do rozmiękania, włókienkowatości, stwardnienia masy kostnej, utraty masy chrząstki stawowej, w skrócie-do stałych stanów zapalnych w obrębie tkanki łącznej. Stopień zaawansowania choroby nie odzwierciedla natężenia bólu, co oznacza, że jeśli zmiany rozsiane są bardzo gęsto, możemy odczuwać mniejszy ból niż osoby, u których choroba objawia się miejscowo, na przykład w obrębie jednego kręgu czy stawu. Choroba może występować samoistnie lub być efektem ubocznym innego schorzenia. Osteofitoza jako jedna z chorób reumatycznych występuje u osób starszych

Objawy

     Osteofitoza trzonów kręgowych jest chorobą niezwykle bolesną, charakteryzuje się przede wszystkim ograniczoną ruchomością stawową, bólami stawowymi. Niekiedy pojawiają się groźne wysięki, a także zmiany zapalne. Chory odczuwa nieprzyjemne bóle pleców, a także bóle stawów i krzyżowe. Często dochodzi także do całkowitego unieruchomienia stawu, więc rehabilitacja jest niezbędna.

Leczenie

     Leczenie osteofitozy trzonów kręgowych odbywa się w sposób farmakologiczny. Oprócz stałej opieki lekarza oraz przyjmowania lekarstw ważna jest także zmiana trybu życia, stałe przebywanie w jednej pozycji, na przykład w pozycji siedzącej nie jest korzystne. Do poprawy zdrowia i samopoczucia przyczynić może się także brak jakiegokolwiek stresu, który w większości przypadków ma destrukcyjny wpływ na organizm. Oczywiście odpowiednim rozwiązaniem będzie także właściwa dieta, bogata w karoten oraz wapń, a także inne pierwiastki i witaminy, które są przydatne w procesach regeneracji tkanek, a także mają działanie przeciwzapalne. Nieodzowne jest także stosowanie wszelkiego typu okładów kojących ból oraz zapobiegających rozwojowi zapaleń. Warto także zwrócić się o pomoc do poradni rehabilitacyjnej, bowiem odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne, dopasowane według indywidualnych potrzeb pacjenta, o właściwym natężeniu mają udowodnione właściwości lecznicze. To rzecz bardzo istotna, bowiem choroba u każdego chorego objawia się w bardzo różny sposób, a natężenia i dokuczliwości symptomów nie można generalizować. Jako, że osteofitoza trzonów kręgowych ma zły wpływ na samopoczucie chorego oraz na jego codzienne funkcjonowanie, niezbędnym elementem terapii jest wsparcie bliskich osób, niekiedy nawet psychologa.

Zapobieganie

     Choroba ta, jak inne choroby reumatyczne, ma charakter autoimmunologiczny. Nie da się przewidzieć jej wystąpienia, warto jednak zadbać wcześniej o swój organizm, aby uniknąć tego typu schorzeń w przyszłości. Chodzi tu przede wszystkim o odpowiednią, bogatą w witaminy i minerały dietę, o odpowiednią dawkę ruchu. Jeżeli chodzi o wysiłek fizyczny, nie należy zbyt mocno obciążać stawów, dotyczy to również pracowników fizycznych, którzy latami wykonują jeden rodzaj pracy obciążający stawy.