Padaczka (epilepsja). Co to jest? Objawy, zapobieganie, leczenie.

Udostępnij na:

     Padaczka to choroba fachowo określana jako epilepsja. Jest to schorzenie układu nerwowego, które przejawia się zaburzeniami w obrębie mózgu, następują bowiem samorzutne wyładowania w komórkach nerwowych, nieznanego pochodzenia. Nie ma określonej grupy ryzyka, padaczka dotyka zarówno dzieci, ludzi młodych, jak i osoby starsze. Najczęściej jednak, bo w 80 procentach przypadków, występuje u osób do 20 roku życia. Szacuje się, że na całym świecie jest około 60 milionów chorych na epilepsję. Skąd więc bierze się padaczka? Jedno jest wiadomo – padaczka nie jest chorobą dziedziczną. Istnieją jednak czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia padaczki. Jest to przede wszystkim udar mózgu, a także operacje na otwartym mózgu, na przykład z powodu tętniaka czy guza mózgu. Do wystąpienia padaczki mogą przyczynić się różne zmiany hormonalne, związane z menstruacją oraz dojrzewaniem. Padaczka może wystąpić również w stanach wysokiej gorączki, co często spotykamy, oraz na skutek niedotlenienia, hiperwentylacji, niedocukrzenia.

Objawy

     Padaczka jest bardzo charakterystyczna ze względu na swe objawy, tak zwane napady padaczkowe. Wyróżnia się kilka typów napadów, różnią się one od siebie stopniem zaawansowania. Napady małe występują zazwyczaj u małych dzieci. Są to krótkotrwałe zaburzenia świadomości, jednak bez utraty przytomności. Po chwili wszystko wraca do normy. Drugi typ występuje nie tylko u dzieci, dochodzi wtedy do tzw. drgawek, czyli zrywań kilku mięśni, również bez utraty przytomności. W trzecim typie dochodzi do upadku na podłogę, po czym chory traci przytomność. Czwarty typ jest jednak najpoważniejszy, chory traci przytomność, często dochodzi do przygryzienia języka, trzeba wtedy wsadzić takiej osobie coś między szczęki. Chory robi się siny, po zaledwie kilku sekundach takiego stanu następują rytmiczne drgawki, trwające do pięciu minut. Należy wtedy podłożyć pod głowę chorego coś miękkiego i pozostawić go w spokoju aż do zakończenia drgawek. Napady trwające więcej niż 5 minut, powtarzające się cyklicznie bez odzyskania przytomności są sygnałem do natychmiastowej hospitalizacji.

Leczenie

     Bardzo ważne jest poznanie przyczyn padaczki i ich odpowiednie leczenie. Stosuje się głównie terapię farmakologiczną, która polega głównie na dobraniu odpowiedniej dawki leku. Bardzo trudną i niezwykle czasochłonną rzeczą jest dobranie odpowiednich medykamentów, które pomogą przejąć kontrolę nad napadami lub nawet zapobiegną im. Farmakoterapia posiada jednak dużo skutków ubocznych. Istnieje także leczenie operacyjne, jak dotąd bardzo innowacyjne i rzadko stosowane. Polega na zabiegu neurochirurgicznym mającym na celu resekcję ogniska padaczkorodnego w mózgu. Nie wszyscy jednak mogą być poddani takiej terapii.

Zapobieganie

     Mimo, iż wydaje się to niemożliwe, możemy zapobiec pojawieniu się padaczki. Przede wszystkim należy prowadzić spokojny i regularny, bezstresowy tryb życia. Odpowiednia ilość snu oraz brak alkoholu będą dobrym rozwiązaniem. Udowodniono także, że przebywanie w pomieszczeniach, w których znajdują się źródła światła migającego, drażniącego, może doprowadzić do rozwoju padaczki.