Peeling (piling). Co to jest? Jak go zrobić? Sposoby domowe.

Udostępnij na:

Co to jest peeling?

      Peeling jest to jeden z najprostszych zabiegów kosmetycznych, które mają za zadanie upiększenie naszego ciała. Jego celem jest wygładzenie skóry i usunięcie z niej martwego naskórka. Peeling, nazywany również scrubem, stosuje się na twarz, dłonie i całe ciało w zależności od tego, którą jego część chcemy wygładzić i rozjaśnić.

Zalety peelingu.

     Systematyczne stosowanie peelingu jest zbawienne dla naszego ciała, które narażone jest na niesprzyjające mu czynniki. Dlatego też raz w tygodniu warto wykonać peeling całego ciała, który złuszcza stary naskórek i przyspiesza powstawanie nowego. W przypadku, gdy lekki żel peelingujący stosujemy codziennie, generalne złuszczanie wystarczy zrobić raz w miesiącu. Jeśli na naszym ciele, czy też twarzy pojawiają się krostki wykonanie scrubu będzie bardzo pomocne i szybko da widoczne efekty. Złuszczanie spowoduje usunięcie wszelkich zanieczyszczeń i obumarłego naskórka, a także odblokuje zatkane ujścia gruczołów łojowych. Dzięki temu nie dopuścimy do powstawania pryszczy i zaskórników. Krosty często tworzą się na plecach do których jednak ciężko dosięgnąć samemu. Warto wówczas skorzystać z pomocy partnera albo ze szczotki na długim uchwycie. Na szczotkę nakładamy trochę peelingu i dokładnie masujemy plecy. Zdecydowanie dobrze jest zrobić peeling całego ciała przed depilacją i nałożeniem samoopalacza. Poza tym jest wskazany na szorstkie partie ciała takie jak kolana, stopy i łokcie.

Jak dobrze zrobić peeling?

     Aby peeling miał szansę zadziałać, przed jego nałożeniem trzeba dokładnie umyć ciało (czy też tą partię którą chcemy poddać złuszczeniu). Jeśli tego nie zrobimy to wszelkie zanieczyszczenia pozostałe po kosmetykach mogą zmniejszyć skuteczność peelingu. Następnie ciało trzeba lekko osuszyć. Nakładanie scrubu na mokre ciało jest błędem, który popełnia wiele osób. Po mokrej skórze peeling po prostu spłynie a nie będzie się w nią wcierał. Tak więc ciało powinno być tylko lekko zwilżone bo wówczas działanie peelingu będzie najbardziej korzystne. Nakładanie scrubu zaczynamy od dolnych partii ciała. Kosmetyk nabieramy na dłonie i wmasujemy w lekko zwilżone stopy. Następnie tak samo postępujemy z nogami, pośladkami, brzuchem, dekoltem, rękami i plecami. Wmasowywanie peelingu w ciało najlepiej wykonywać ruchami okrężnymi lub podłużnymi. Do masażu można także wykorzystać specjalną rękawicę. Złuszczanie całego ciała to zabieg zajmujący około 10 – 15 minut. Szczególnie delikatnie trzeba się obchodzić z dekoltem i szyją, gdyż są to miejsca bardzo wrażliwe. Drobnoziarnisty peeling wmasowujemy bardzo delikatnie, a jeśli zobaczymy zaczerwienienia to koniecznie musimy przerwać.

Domowy peeling.

     Peeling możemy kupić w drogerii, ale również w prosty sposób samodzielnie można go przygotować. Znane są domowe, proste i skuteczne sposoby na złuszczenie naskórka:

* Płatki owsiane, otręby, kaszka kukurydziana – użyte na sucho podziałają na ciało jak scrub. W tym celu wystarczy wymieszać je z jogurtem naturalnym albo z balsamem do ciała i taki domowy kosmetyk wetrzeć w skórę a następnie spłukać,

* Cukier z oliwą – konsystencja peelingu wykonanego z tych składników powinna być podobna do gęstej śmietany. Aby zabieg był dla nas przyjemny i rozkoszny można dodać trochę miodu albo cynamonu. Wówczas nie tylko działanie na skórę będzie korzystne ale i na nasze zmysły. Taki peeling można stosować na skórę suchą ponieważ cukier sam rozpuści się pod wpływem ciepła. Ważne jest jednak dokładne zmycie resztek pozostałych na ciele po zabiegu,

* Zmielone orzechy/migdały – za ich pomocą można stworzyć gęsty peeling. Wystarczy tylko wymieszać je z oliwą, balsamem, albo z jogurtem i miodem. Ciało dokładnie masujemy a następnie zmywamy resztki pod wodą,

* Sól z oliwą – wykorzystać można zarówno sól kuchenną jaki i morską, a także sól do kąpieli. Najlepiej aby kryształki soli były nie duże, gdyż większe elementy mogą podrażnić skórę. Sól mieszamy z oliwą i taką zawiesinę wmasowujemy w ciało a następnie dokładnie płuczemy,

* Fusy z kawy – zaparzone fusy z kawy mieszamy z oliwą albo mydłem w płynie. Konsystencja powinna być mazista i łatwa do rozprowadzenia na ciele. Kosmetyk wmasowujemy w ciało i płuczemy wodą.

     Wykonywanie peelingu przynajmniej raz na tydzień powinno być rutyną jeśli chcemy mieć świeżą i zadbaną skórę. Niestety wciąż mało doceniamy zbawienną moc peelingu mimo, że jest prosty do wykonania w domowym zaciszu i zajmuje zaledwie 15 minut. Może warto więc wprowadzić go do cotygodniowych zabiegów pielęgnacyjnych.