Podkrążone oczy. Sińce, cienie pod oczami. Przyczyny, zapobieganie, leczenie.

Udostępnij na:

     Podkrążone oczy to szczegół, który nie tylko źle wpływa na wygląd. Jest on bowiem także sygnałem, że organizm nie działa do końca sprawnie. Czasem sińce pod oczami to efekt pracy do późnych godzin nocnych, albo po prostu bezsenności. Można temu na szczęście zaradzić.

Przyczyny powstania sińców pod oczami

     Przyczyną podkrążonych oczu jest zachwianie się równowagi organizmu. Kiedy nie jesteśmy wypoczęci, albo żyjemy w stresie, prowadzimy niezdrowy tryb życia, czujemy się źle i zazwyczaj mamy podkrążone oczy. Drogą do pozbycia się tego frustrującego problemu jest zatem zmiana trybu życia. Według niektórych lekarzy, podkrążone oczy to cecha dziedziczna. Skóra wokół oczu jest najbardziej wrażliwa i najcieńsza. Sińce pod oczami to innymi słowy widoczne naczynia krwionośne. Ponadto przyczyną podkrążonych oczu może być alergia, której towarzyszy zapalenie spojówek. Objawia się ono szczypaniem i swędzeniem oraz łzawieniem oczu. Machinalnie wycieramy więc powieki i skórę pod oczami, zapominając o tym, że jest bardzo delikatna. Efektem są podkrążone, a często nawet podpuchnięte oczy. Według medycyny chińskiej, podkrążone oczy to sygnał, że funkcjonowanie nerek jest bardzo słabe, co jest związane pośrednio z brakiem czasu na odpoczynek i wyczerpaniem organizmu. Przyczyną cieni pod oczami może być też dieta uboga w witaminę K i przeciwutleniacze, a także żelazo. Duży wpływ na pojawienie się cieni pod oczami ma nikotyna. Palenie papierosów sprawia że naczynia krwionośne znajdujące się pod skórą, są bardziej widoczne.

Jak pozbyć się cieni pod oczami?

     Najlepszymi sposobami na pozbycie się cieni pod oczami są metody naturalne. Godne polecenia są okłady z rumianku. Należy zaparzyć rumianek, zalewając torebkę z ziołami wrzątkiem, do połowy filiżanki. Uzyskany napar będzie miał właściwości łagodzące i rozświetlające. Gdy wystygnie, należy lekko nawilżyć płatki kosmetyczne i na piętnaście minut położyć je na oczy. Profilaktycznie, powinno się robić okłady z plasterków ogórka, z naparu herbaty, a nawet zimnej wody. Aby dbać o skórę wokół oczu, należy delikatnie wcierać w nią rano i wieczorem olejek migdałowy.

Jak zamaskować cienie pod oczami?

     Kiedy nie mamy czasu na okłady i wcieranie olejku migdałowego, a musimy zatuszować podkrążone oczy, należy najpierw nałożyć na nie żel pod oczy rozświetlający ze świetlikiem lekarskim, który załagodzi opuchliznę i sprawi, że sińce będą mniej widoczne. Następnie należy nałożyć kolejno bazę pod makijaż, podkład, a na sińce korektor rozświetlający. Na koniec wystarczy tylko przypudrować twarz matującym pudrem. Oczy można pomalować jasnym, beżowym cieniem, ponieważ będą wtedy wyglądały świeżo i naturalnie. Najlepiej zrezygnować z ciemnych cieni do powiek i konturówki do oczu.