Poprawa słuchu. Jak poprawić, polepszyć słuch? Leczenie, profilaktyka.

Udostępnij na:

     Zanim zacznie się szukać sposobu na poprawę słuchu, należy najpierw znaleźć przyczynę pogorszenia tego zmysłu. W przypadku noworodków przyczyną słabszego słuchu może być infekcja wirusowa matki podczas ciąży, albo niewykształcenie się całkowite bądź częściowe narządów słuchu. Przyczyną niedosłyszenia może być również niedotlenienie podczas porodu i przedłużająca się żółtaczka, czy też niska waga urodzeniowa. Dorośli cierpią na wadę słuchu zazwyczaj z powodu ciężkich chorób, uszkodzeń mechanicznych narządu słuchu, albo zaawansowanego wieku. Dzieci w wieku szkolnym mogą cierpieć na wadę słuchu z powodu infekcji górnych dróg oddechowych, dlatego chorób tych nie należy lekceważyć. Najczęstszą przyczyną tego, że niedosłyszymy jest jednak hałas, który powinno się minimalizować w miarę możliwości.

     Wady słuchu mogą być leczone operacyjnie, zabiegowo, albo przez zastosowanie aparatów słuchowych bądź wszczepów ślimakowych. Schorzenia słuchu można również leczyć za pomocą środków farmakologicznych. W przypadku wystąpienia nagłej utraty słuchu, stosowane są leki rozszerzające naczynia i leki poprawiające krążenie krwi w ślimaku.

     Implant słuchowy jest wszczepiany do pnia mózgu. Jego budowa przypomina implant ślimakowy i składa się z części zewnętrznej i wewnętrznej, która jest wszczepiana. Różnicą między dwoma implantami są zakończenia elektrod stymulujacych umieszczone na pniu mózgu jądra nerwu słuchowego. Implant pniowy jest stosowany w przypadku uszkodzonego nerwu słuchowego. Podczas leczenia operacyjnego tym sposobem możliwe jest bezpieczne stymulowanie jądra nerwu, aby w korze mózgowej pacjenta możliwe było wywołanie efektów słuchowych.

     Implant ślimakowy jest elektroniczną protezą, która zastępuje komórki zmysłowe w uchu wewnętrznym, które nie sa czynne. Konstrukcja implanta składa się z części wszczepianej na stałe, która jest mocowana pod skórą w obrębie czaszki. Od tej części do ślimaka, czyli narządu znajdującego się w uchu wewnętrznym, odchodzi wiązka miniaturowych elektrod. Zakończenia elektrod stymulują grupy włókien nerwu słuchowego. Za uchem znajduje się procesor mowy, który jest częścią zewnętrzną systemu. Do procesora mowy docierają wszystkie dźwięki z otoczenia. Dźwięki te są w odpowiedni sposób kodowane, a następnie zamieniane na mikroimpulsy elektryczne. Impulsy te są przez skórę przekazywane do części wewnętrznej wszczepionej na stałe. Procesor mowy, podobnie jak aparat słuchowy, jest zasilany niewielkimi bateriami. Gdy pacjent zamierza pływać lub uprawiać innego rodzaju sport, albo po prostu iść spać, procesor można zdjąć.

     Innym sposobem na leczenie słuchu jest system Baha. Jest on chyba najbardziej komfortowym i dyskretnym sposobem leczenia wad słuchu. System opiera się na zasadzie, że dźwięki są przekazywane za pośrednictwem kości czaszki. Sygnał nie jest zatem tłumiony przez skórę i tkanki miękkie, zatem pacjent lepiej słyszy dźwięki. System Baha jest zbudowany z tytanowego implantu wszczepianego w kość skroniową czaszki i procesora dźwięku, który odbiera sygnały i przetwarza je na wibracje mechaniczne przekazując następnie bezpośrednio do implantu.

     Ostatnimi czasy pojawiły się także implanty miniaturowe, które zostały skonstruowane w Australii. Charakteryzują się zminiaturyzowanymi wewnętrznymi częściami elektronicznymi i procesorem mowy. Są to najmniejsze istniejące implanty ślimakowe, które cechują się także trwałością i odpornością na urazy.