Probiotyki (kultury bakterii). Co to jest? Właściwości, zastosowanie.

Udostępnij na:

     Probiotyki to specyficzna grupa produktów. Są to żywe, wyselekcjonowane kultury bakterii, które zapewniają prawidłową równowagę naturalnej flory bakteryjnej organizmu. Określenie pochodzi z języka greckiego. „Pro” oznacza „dla”, a „bios” oznacza życie. Probiotyki to inaczej bakterie probiotyczne. Znajdują się w grupie bakterii, które są dobre dla człowieka. Probiotyki podaje się doustnie. Najczęściej zawierają pałeczki kwasu mlekowego, które zasiedlają przewód pokarmowy, a także układ moczowo-płciowy kobiety.

Właściwości, zastosowanie

     Ciało człowieka jest środowiskiem, w którym działają miliony bakterii. Spotkamy je w przewodzie pokarmowym i jamie ustnej, ale również na skórze. Część z nich wywołuje choroby, ale część charakteryzuje się dobroczynnym działaniem. Mowa właśnie o bakteriach probiotycznych. Każda antybiotykoterapia wyjaławia organizm z przyjaznych bakterii, co powoduje często zmniejszenie odporności organizmu i w krótkim czasie zapadamy na kolejne choroby. Koło się zamyka, ponieważ ponownie jesteśmy leczeni antybiotykami. Dlatego lekarze coraz więcej mówią o konieczności zażywania probiotyków w trakcie antybiotykoterapii i po niej. Dzięki nim przyjazna flora bakteryjna zostaje odbudowana. Zaleca się stosowanie probiotyków podczas biegunek. Działają również w drugą stronę tzn. są pomocne w leczeniu zaparć.

     Szczepy dobrych bakterii są zwykle zamknięte w kapsułkach lub niewielkich ampułkach. Kapsułki się po prostu połyka i popija wodą lub innym płynem. Ampułki najczęściej są szklane i trzeba wysypać ich zawartość i zastosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W aptekach jest dostępna duża ilość różnych preparatów probiotycznych, które dostaniemy bez recepty. Probiotyki muszą być zgodne z bakteriami tworzącymi naturalną mikroflorę przewodu pokarmowego człowieka. Muszą posiadać zdolność do osadzania się na ścianach jelita i kolonizacji. Należy przy tym pamiętać, że nie mogą być podatne na działanie kwasu żołądkowego. Ich bytowanie i rozmnażanie się w organizmie człowieka zapewnia prawidłowy metabolizm. Kompozycja bakterii zamkniętych w kapsułkach nie może powodować żadnych skutków ubocznych. Dlatego szczepy bakterii są dokładnie badane przez czujne oczy specjalistów i dokładnie selekcjonowane.

     W preparatach probiotycznych znajdziemy głównie szczepy Lactobacillus i Bifidobacterium. Właśnie na nich zostało przeprowadzonych najwięcej badań, ale probiotyki mogą zawierać również inne szczepy. Probiotyki pobudzają perystaltykę jelit i hamują rozmnażanie się niepożądanych bakterii, wywołujących choroby. Równocześnie wzmacniają system immunologiczny organizmu. W ciele każdego człowieka bytują zarówno bakterie dobroczynne, jak i patologiczne, ale problem pojawia się dopiero, gdy te niepożądane nadmiernie się namnożą. Po prostu, gdy będzie ich więcej niż dobrych bakterii. Odpowiednia ilość przyjaznych bakterii sprawia, że hamowany jest wzrost bakterii chorobotwórczych.

     Probiotyki nie dopuszczają do wyniszczenia dobrych bakterii. Pomagają niwelować również niebezpieczne dla człowieka toksyny, wydzielane przez bakterie patogenne. Zakwaszają środowisko jelita i produkują substancje o właściwościach antybakteryjnych, a nawet antywirusowych. Kobiety często zapadają na infekcje bakteryjne oraz grzybicze pochwy. Regularne przyjmowanie probiotyków w czasie leczenia i po nim minimalizuje ryzyko ponownego wystąpienia infekcji.