Przedwczesne pokwitanie (zbyt wczesne dojrzewanie). Co to jest? Objawy, zapobieganie, leczenie.

Udostępnij na:

     Przedwczesne pokwitanie to innymi słowy zbyt wczesne dojrzewanie, które można zaobserwować u dziecka już przed 8 rokiem życia (w przypadku dziewczynek) lub też przed 9 rokiem życia (w przypadku chłopców). Zazwyczaj, w normalnych warunkach, dzieci zaczynają dojrzewać około 10 lub 11 roku życia, chociaż udowodnione jest, iż u dziewcząt cały proces rozpoczyna się wcześniej. Zwykle taki stan nie jest powodem do niepokoju, gdyż może to być dziedziczne, szczególnie gdy objawy występują pojedynczo, na przykład u dziewcząt rozwijają się same piersi. Z zegarem biologicznym nie można wchodzić w żadne dyskusje, dojrzewanie u każdego człowieka przebiega inaczej. Istnieją także inne, medyczne przyczyny przedwczesnego dojrzewania. Może być ono skutkiem hormonoterapii, przedawkowania leków zawierających hormony lub poważnej choroby, takiej jak na przykład guz mózgu. Rozwijająca się niedoczynność tarczycy także jest jednym z powodów, podobnie jak wrodzone schorzenia ( wodogłowie wrodzone, przerost nadnerczy, zespół McCuen’a – Albrighta).

Objawy

     Objawy przedwczesnego pokwitania nie są niezauważalne, wyglądają jak objawy zwyczajnego dojrzewania, jedyną różnicą jest to, iż pojawiają się wcześniej niż zazwyczaj. Warto zaznaczyć, iż nie jest to nic złego, jeżeli oczywiście nie występują przy tym efekty uboczne. U dziewcząt głównymi symptomami będzie owłosienie pod pachami orz łonowe, powiększenie gruczołów piersiowych, pojawienie się miesiączki, rozwój narządów płciowych wewnętrznych i zewnętrznych. U chłopców natomiast dochodzi do rozwoju narządów płciowych, oczywiście pojawia się również owłosienie, zarost na twarzy, mutacja głosu, a także przyśpieszony wzrost i przyrost masy mięśniowej. Wyodrębnić możemy także cechę, którą można przypisać zarówno płci męskiej, jak i żeńskiej. Mianowicie objawy następować mogą jednocześnie, lub wybiórczo, czyli pojedynczo.

Leczenie

     Leczenie odbywa się jedynie w przypadku, kiedy przyczynę owego stanu stanowi któreś z wyżej wymienionych schorzeń. Podejmowana jest wtedy terapia farmakologiczna bądź leczenie operacyjne. Oczywiście istnieje możliwość zahamowania przyspieszonego dojrzewania za pomocą preparatów, które działają blokująco lub też cofają zachodzące zmiany. Gdy dziecko osiągnie odpowiedni wiek, wtedy zaleca się odstawienie leków, cały proces dojrzewania zostaje wznowiony bez dodatkowych skutków obocznych. Takie rozwiązanie jest ważne dla dziecka, głównie ze względu na jego samopoczucie, odrzucenie przez rówieśników i poczucie wyobcowania.

Zapobieganie

     Zapobiec przedwczesnemu pokwitaniu można tylko wtedy, jeśli przyczyna nie jest uwarunkowana genetycznie oraz jest chorobą. Wówczas trzeba dobrać odpowiednią terapię zapobiegawczą. Trzeba także uważać na wszelkiego rodzaju leki zawierające znaczne ilości hormonów, jeżeli istnieje taka możliwość, należy zrezygnować z hormonoterapii na rzecz mniej niebezpiecznej terapii.