Przyłuszczyca. Co to jest? Objawy, zapobieganie, leczenie.

Udostępnij na:

     Przyłuszczyca to choroba skóry, która często poprzedza rozwój chłoniaków skóry. Etiologia tego schorzenia jest mało znana. Ma ono postać odpornego na leczenie łagodnego, powierzchniowego zapalenia skóry z nawracającym przebiegiem. Ze względu na objawy i obraz kliniczny wyróżnia się dwie odmiany Przyłuszczyca: plackowatą i kropelkowatą. Przyłuszczyca plackowata to choroba przewlekła, uwidacznia się licznymi plackowatymi zmianami na tułowiu, rękach i nogach. Objawy te są różnej wielkości, mają charakter rumieniowo – złuszczający, mogą dochodzić nawet do 20 cm średnicy. Utrzymują się one nawet przez wiele lat. Odmiana kropelkowata natomiast, objawia się wysiewem grudek, które po pewnym czasie złuszczają się. Grudki te pojawiają się głównie na tułowiu, ale też na rękach i nogach, zostawiając po sobie brzydkie przebarwienia. Przyłuszczyca kropelkowata jest często mylona z łuszczycą kropelkowatą. Różni je to, że w przypadku pierwszego schorzenia zmiany są bardziej liczne, rozległe i mają inny kolor. Na przyłuszczycę chorują głównie osoby w średnim wieku, najczęściej mężczyźni.

Objawy

     Nadrzędnym objawem przyłuszczycy jest złuszczanie się skóry. Zmiany chorobowe mają postać czerwonych, pomarańczowych lub brunatnych ognisk, często ułożonych w charakterystyczny sposób (przypominają one palce). Po pewnym czasie wykwity te zmieniają barwę oraz fakturę, tworząc szorstkie, pomarańczowe lub żółte zmiany. Czasami występuje także świąd. Poza tym pojawia się również rozszerzenia naczynek włosowatych przechodzących przez skórę.

Leczenie

     Leczenie polega na stosowaniu naświetlania światłem słonecznym lub maści steroidowych. Ponadto stosuje się także antybiotyki oraz promieniowanie elektronowoltowe. Jako że jest to choroba przewlekła, to objawy nawracają natychmiast po zakończeniu kuracji.

Zapobieganie

     Choroba ta jest mało znana, więc nie zostały opracowane metody jej zapobiegania.