Rak, nowotwór kosmówki (nabłoniak kosmówkowy, kosmówczak). Co to jest? Objawy, zapobieganie, leczenie.

Udostępnij na:

     Rak kosmówki jest nowotworem złośliwym tkanki układu rozrodczego, pojawia się zazwyczaj podczas tak zwanej ciąży zaśniadowej. Jak wiadomo kosmówka jest tkanką łożyskową, jednakże występuje także u mężczyzn, zwykle w jądrach. Ten rodzaj nowotworu niezwykle szybko się rozwija, dając przerzuty do sąsiednich narządów, ponieważ rozprzestrzenia się za pomocą układu krwionośnego, powodując także poronienia. Rak kosmówki może być spowodowany nieprawidłową dietą, ubogą w białka i inne składniki odżywcze. Jeżeli chodzi o statystyki, rak kosmówki występuje co 20 lub 30 tysięcy ciąż, niepokojący jest fakt, iż w 20 procentach przypadków występuje on podczas ciąży prawidłowej.

Objawy

     Objawy raka kosmówki występują zazwyczaj dopiero wtedy, gdy choroba osiągnie zaawansowane stadium, mianowicie kiedy pojawią się przerzuty. Do jednych z najbardziej rozpoznawalnych symptomów tego rodzaj nowotworu należy przede wszystkim krwawienie z dróg rodnych, najczęściej jest ono niezwykle obfite. Warto wspomnieć, iż występuje ono między miesiączkami, dlatego łatwo je zauważyć. Następnie trzeba wspomnieć o objawach związanych z układem oddechowym. Będzie to głównie ból w klatce piersiowej, najczęściej także duszności oraz kaszel, przy którym występuje krwioplucie. Jeżeli chodzi o objawy związane z dolegliwościami pochodzącymi od żołądka, będą to nudności i wymioty. Natomiast przerzuty do mózgu spowodować mogą wszelakie zaburzenia, na przykład mowy czy świadomości, a także niepokojące drgawki. Do objawów wewnętrznych, które są widoczne dopiero po wykonaniu specjalistycznych badań, należy powiększenie macicy.

Leczenie

     Mimo, iż leczenie jest skomplikowane i wieloetapowe, a ponadto sam nowotwór daje bardzo dużo przerzutów, rak kosmówki charakteryzuje się dużą ilością wyleczeń. Wszystko za sprawą radioterapii i chemioterapii, które przynoszą niespotykanie wysoką skuteczność. Oczywiście duże zastosowanie przynosi w tym przypadku leczenie operacyjne, a także leki antymitotyczne.

Zapobieganie

     W tym przypadku profilaktyka jest bardzo istotna. Jak wiadomo, ciąża powinna się znajdować pod stałym dozorem lekarza, jest to podstawa do prawidłowego rozwoju płodu, a także zdrowia matki. Wczesne wykrycie wszelakich nieprawidłowości zmniejsza ryzyko zachorowania na raka kosmówki czy też jego rozwój. Jeżeli natomiast kobieta przeszła kiedyś przez ciążę zaśniadową, ryzyko ponownego pojawienia się raka kosmówki jest bardzo duże. Dlatego taka pacjentka wymaga szczególnej opieki medycznej. Sama powinna zadbać o wykonywanie wszystkich niezbędnych badań, nieodzowne będzie także wsparcie bliskich, gdyż ryzyko, jakie niesie za sobą ten rodzaj nowotworu, jest bardzo duże. Wsparcie psychiczne jest w tym przypadku nieodzowne. Niezwykle istotna jest także odpowiednia dieta, której powinny przestrzegać przyszłe matki. Warto zadbać, by w naszym menu znalazła się odpowiednia ilość białka, a także innych niezbędnych składników odżywczych obecnych w owocach, warzywach.