Rumień. Co to jest? Objawy, zapobieganie i leczenie.

Udostępnij na:

     Rumień jest chorobą skóry, która może charakteryzować się różnymi symptomami i różnym przebiegiem. Występuje bowiem kilka odmian tej choroby, a mianowicie rumień lombardzki, rumień guzowaty i rumień wielopostaciowy. Wymienione choroby zostaną pokrótce przedstawione w poniższym artykule.

Rumień lombardzki

     Rumień lombardzki jest znany także pod nazwą pelagry. Przyczyną zachorowania bardzo często jest awitaminoza, a mianowicie niedobór witaminy PP, witamin z grupy B, a także A i C. Zaczerwienienia na skórze pojawiają się w tych miejscach, które są narażone na promienie UVA i UVB. Rumień lombardzki nie przejawia się jedynie wystąpieniem czerwonych grudek na skórze. Często towarzyszą temu wymioty i nudności, biegunka. Skóra staje się szorstka, a niekiedy pojawiają się na niej pęcherze. W przypadku wystąpienia tego typu objawów należy zgłosić się do lekarza rodzinnego i wykonać badania moczu i włosa.

     Z reguły leczenie pelagry odbywa się poprzez podawanie dużej ilości witaminy PP. Osoba chora musi wzbogacić swoją dietę o produkty bogate w ten składnik, a mianowicie włączyć do codziennych posiłków chude mięso drobiowe, ryby, rośliny strączkowe, suszone brzoskwinie, a także migdały, grzyby i produkty z pełnego ziarna.

Rumień wielopostaciowy – rodzaje

     Rumień wielopostaciowy charakteryzuje się nadwrażliwością organizmu na działanie wirusów, bakterii i leków. Rumień ma postać sino czerwonych plam, którym towarzyszą czasem pęcherze lub błony śluzowe na jamie ustnej. Przebieg choroby zależy od formy jaką przyjmie rumień. Wyróżnia się między innymi postać zwykłą, która cechuje się wystąpieniem zmian rumieniowo – obrzękowych. Mają z reguły nieregularne i okrągłe kształty. Gdy nadwrażliwość na dany czynnik jest duża, mogą wystąpić pęcherze i zmiany krwotoczne. Czas trwania choroby to około kilku tygodni. Zmiany najczęściej występują w obrębie kończyn, jamy ustnej i okolicach intymnych. Przyjmowanie leków może być powodem wystąpienia innej formy rumienia wielopostaciowego, mianowicie zespołu Lyella. W okolicach skóry i błon śluzowych jamy ustnej, oczu, okolic intymnych pojawiają się początkowo zmiany rumieniowo – pęcherzowe. Kolejną fazą jest schodzenie naskórka i zaburzenia w gospodarce elektrolitowej i białkowej ciała. Dochodzi do wtórnej infekcji bakteryjnej, w wyniku której błony śluzowe układów oddechowego i pokarmowego przestają funkcjonować sprawnie. Zespół Lyella to najgroźniejsza zdiagnozowana do tej pory odmiana rumienia. Nieco mniej groźny jest zespół Stevensa Johnsona, którego głównymi symptomami są pęcherze i nadżerki z krwiotocznymi strupami. Zmiany skórne występują w okolic błon śluzowych nosa i jamy ustnej, spojówkach oraz w okolicach intymnych.

Symptomy i leczenie

     Rumień wielopostaciowy jest jedną z najbardziej groźnych dla życia chorób skóry. Symptomami schorzenia są bóle stawów i gorączka, co powoduje, że początkowo można potraktować chorobę jak zwykłe przeziębienie. Sygnałem, że w organizmie dzieje się coś bardziej poważnego, powinny być objawy takie jak nadżerka błon śluzowych, obrzęk spojówek i kończyn, a także niepokojące zmiany skórne, takie jak strupy, wysypka i pęcherze. Objawom tym często towarzyszy także ogólne osłabienie organizmu i problemy z pamięcią i koncentracją. W przypadku wystąpienia wymienionych symptomów, należy udać się na wizytę do dermatologa. Jeśli okaże się, że jesteśmy chorzy na rumień wielopostaciowy, konieczne będzie zrobienie badań alergologicznych i moczu, a ponadto wymazu z gardła, prób świetlnych i rzecz jasna morfologii krwi.

Rumień guzowaty

     Rumień guzowaty, jak sama nazwa wskazuje, jest schorzeniem, któremu towarzyszą guzy. Są to zmiany skórne barwy czerwonej, dużej wielkości i bardzo bolesne, mające tendencje do wpadania w stan zapalny. Z reguły występują na przedramionach i wewnętrznej stronie kończyn dolnych, w części ud. Zmiany skórne nie pozostawiają po sobie blizn. Podobnie jak zespół Lyella może być wywołany lekami, które w takim przypadku należy niezwłocznie odstawić. Szczególnie narażone na zachorowanie są kobiety w wieku od 15 do 30 lat. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia guzowatego są bolesne zmiany na udach, ale także bóle kończyn i stawów, obrzęki stawów i nóg, a także puchnięcie. Chorobie często towarzyszy gorączka. W przypadku tego schorzenia konieczna jest wizyta u dermatologa.