Świnka, choroba. Co to jest? Objawy, zapobieganie, leczenie.

Udostępnij na:

     Świnka jest typową chorobą wieku dziecięcego. Związana jest z wirusem świnki, który zbiera swoje żniwo zwłaszcza zimą i jesienią. Jak można się zarazić wirusem świnki? Tak samo jak każdą inną chorobą przenoszoną drogą wirusową, czyli drogą kropelkową. Poprzez spożywanie za pomocą tych samych sztućców, dotykanie tych samych przedmiotów, kontakty fizyczne, witanie się i tym podobne. Świnka występuje dosyć często, gdyż corocznie zapada na nią około 100 tysięcy dzieci do 15 roku życia.

Objawy

     Istnieją dwa rodzaje świnek. Pierwszy jest bezobjawowy, drugi natomiast scharakteryzować można za pomocą następujących objawów. Pierwszym, a zarazem najważniejszym jest powiększenie ślinianek przyusznych, co jest dolegliwością niezwykle bolesną, a ból ten nasila się przy połykaniu czy gryzieniu pokarmu. Do tego dochodzą typowo grypowe bóle mięśniowe, a także bóle głowy, poczucie rozbicia i ogólnie złe samopoczucie. Dodatkowo występuje także gorączka. W innych przypadkach wirus może umiejscowić się także na innych narządach, do których zaliczyć można trzustkę, jądra czy jajniki. Dodatkowymi symptomami, świadczącymi o poważniejszym przebiegu choroby, są wymioty oraz nudności.

Leczenie

     Leczenie w przypadku choroby wirusowej, jaką jest świnka polega na zwalczaniu objawów choroby i przynoszeniu ulgi dziecku. Po pierwsze zalecane jest leżenie oraz brak jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Ponadto podawać należy środki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe, które uśmierzą ból. Trzeba także zwracać uwagę na to, by nie dopuścić do zaziębienia obrzęków, w tym celu zaleca się noszenie szalików, wszelkiego rodzaju golfów i tym podobnych. Jeżeli chodzi o spożywanie posiłków, te powinny być chłodne oraz płynne, tak aby nie podrażnić jeszcze bardziej śluzówki. Zaleca się także przyjmowanie dużej ilości płynów.

Zapobieganie

     Pierwszym i najważniejszym środkiem zapobiegawczym jest szczepienie ochronne. Nie zapobieżeń ono jednak wystąpieniu choroby, lecz może ona przebiegać w mniej inwazyjny sposób. Świnka jest bardzo zaraźliwą chorobą, także warto izolować dziecko chore od zdrowych.