Synthol. Co to jest? Kiedy i jak jest używany? Skutki uboczne.

Udostępnij na:

     Stosowanie środków zwiększających masę mięśniową jest rozpowszechnione wśród osób uprawiających takie sporty jak kulturystyka. Zanim sięgnie się po nie, lepiej dokładnie zapoznać się z ich działaniem i zastanowić, czy przypadkiem nie wyrządzą więcej szkody niż pożytku. Jednym ze znanych środków jest Synthol.

Co to jest?

     Synthol powstał już w latach osiemdziesiątych. Stosuje się go zarówno w odżywkach, jak i innych środkach energetycznych. Synthol stanowi połączenie mieszaniny MCT, lidokainy i alkoholu benzylowego. Mieszanina MCT jest to olej o łańcuchach średniej długości wykorzystywany w tworzeniu odżywek. Przy diecie nisko węglowodanowej stosuje się go jako substancję energetyczną.

Kiedy i jak jest używany?

     Synthol stosuje się w celu rozbudowy masy mięśniowej tych partii ciała, które najtrudniej w naturalny sposób ukształtować. Działanie tego preparatu jest niemal natychmiastowe. Substancję podaje się w formie zastrzyku. Iniekcję wykonuje się dokładnie w tym miejscu, w którym chce się uzyskać efekt napompowanego mięśnia. Zastrzyk musi być wykonany w głębokich partiach mięśni. Aby efekt nie zanikał, trzeba regularnie przyjmować zastrzyki. W podawaniu preparatu tego typu powinno się posiadać sporą wprawę, ponieważ łatwo doprowadzić do nierównomiernego rozprowadzenia substancji. Stosowanie Syntholu rozpoczyna się od małych dawek. Co tydzień ilość przyjmowanej dawki ulega zwiększeniu. Substancję podaje się zazwyczaj w przedziale czasowym od 3 do 4 tygodni, ale może się on wydłużyć nawet do 2 lub 3 miesięcy. Po tym okresie po prostu już się go nie bierze. Nie ma procedury odstawiania poprzez zmniejszanie dawek substancji.

Skutki uboczne

     Skutki uboczne widać na pierwszy rzut oka w estetyce wyglądu osoby, która Synthol przyjmuje. Mięśnie wyglądają bardzo nienaturalnie, nie są wyrzeźbione jak u sportowca, lecz wyglądają jak nadmuchane. Najzwyczajniej w świecie wypełnia je po prostu olej, który sprawia, że zyskują na objętości. Im dłużej stosuje się Synthol tym większa deformacja mięśni może nastąpić. To, co niby powinno pomóc kulturystom w rzeczywistości ich oszpeca. Niestety część z nich ma inne zdanie na ten temat. Poza sztucznym wyglądem ciała Synthol może wywoływać znacznie poważniejsze skutki uboczne zagrażające zdrowiu. Substancja ta jest zaliczana do jednych z najbardziej niebezpiecznych spośród tych, które stosuje się w kulturystyce. Jej ofiarą padają najczęściej młodzi mężczyźni, którzy chcą, bez większego wysiłku, uzyskać imponujące efekty. Brak doświadczenia sprawia, że nie zdają sobie sprawy z ryzyka, jakie ze sobą niesie stosowanie Syntholu. Może wywoływać infekcje oraz powstawanie ropni. Zakażenie objawia się puchnięciem, a jedynym wyjściem jest nacięcie ropnia i poddanie się chirurgicznemu oczyszczeniu. W miejscach zastrzyków pojawiają się zrosty. Poza tym łatwo może dojść do wkłucia się w żyłę zamiast w mięsień, a dostanie się powietrza do żyły może doprowadzić nawet do śmierci. Standardowymi skutkami ubocznymi są bóle mięśni i porażenie nerwów objawiające się miejscowym paraliżem.